استارت‌آپ های موفق در دنیا چه کرده‌اند؟

0
385

یکی از موضوعاتی که امروزه در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است موضوع استارت‌آپ‌هاست، حالا تصمیم داریم در مورد عوامل موفقیت یک استارت‌آپ از زبان بزرگان این صنعت صحبت کنیم.

 

«چگونه موفق شوم؟» شاید سوالی باشد که در هر حالی ذهن یک کارآفرین را به خود مشغول کرده است و روزانه هزاران جواب به آن می‌دهد ولی چگونه می‌توان به جواب درستی رسید تا ارزش امتحان کردن داشته باشد؟ آیا همه نظرات قابل اجرا شدن هستند و تجربه هر استارت‌آپ موفق برای دیگری جواب می‌دهد؟ چه عواملی یک استارت‌آپ را به موفقیت نزدیک‌تر می کند؟

 

یکی از کسانی که در این زمینه تحقیق خوبی انجام داد بیل گراس (Bill Gross) است، بیل گراس کارآفرین و بنیان‌گذار صدها استارت‌آپ موفق است. او ۱۰۰ استارت‌آپ موفق و ناموفق را بررسی کرد و به گفته‌ی خودش به نتایج شگفت‌انگیز و دور از باوری دست پیدا کرد.

او ۵ عامل زیر را در این ۱۰۰ استارت‌آپ بررسی کرد که در ادامه به بررسی تک تک عامل‌ها می‌پردازیم.

 

۱-زمان‌بندی
۲-افراد تیم
۳-ایده
۴-طرح تجاری
۵-سرمایه

در طی بررسی‌های او زمان‌بندی مهم‌ترین عامل موفقیت بود. به عبارتی با زمان‌بندی درست شما تا حد زیادی به موفقیت نزدیک شده‌اید.

 

زمان‌بندی درست به عوامل مختلفی از جمله وجود زیر ساخت مناسب، میزان تقاضا، فرهنگ جامعه برای پذیرش ایده بستگی دارد. ایده خلاقانه مهم است اما اگر در زمان نامناسب عرضه شود پروژه شکست خواهد خورد. شاید غیرقابل باور باشد ولی ایده‌ سایتYouTube قبل از آن اجرا شده بود و به دلیل نبود زیرساخت مناسب برای تماشای ویدئو آنلاین به شکست منجر شده بود. بهترین راه برای ارزیابی واقعی زمان، این است که ببینیم آیا مشتریان مشتاق و نیازمند به آنچه شما پیشنهاد می‌کنید، هستند یا نه؟

 

بعد از آن افراد تیم بودند، اینکه افراد بتوانند با یکدیگر انطباق داشته باشند و بعد از اولین بازخوردها از سمت مشتری خود را سازگار کنند، اهمیت زیادی دارد. انتخاب افراد بااستعداد در موفقیت یک استارت‌آپ تاثیر زیادی دارد. افراد بااستعداد، همواره با ایده‌های خلاقانه و جدید، کار را سرعت می‌بخشند و سرعت پیشرفت را افزایش می‌دهند.

 

قبل از بررسی استارت‌آپ‌ها بیل گراس تصور می‌کرد ایده مهم‌ترین گزینه برای موفقیت هست اما بعد از بررسی متوجه شد که ایده در رتبه سوم قرار دارد و اگر ایده بسیار عالی هم باشد ولی زمان درست ارائه نشود موفق نخواهد بود. چه بسا ایده‌های تکراری که در زمان مناسب و مکان جدید ارائه شدند و توانستند به سرعت جزو برترین‌ها قرار بگیرند.

 

طرح تجاری یا الگوی کسب و کار نیز یکی از عوامل موفقیت استارت‌آپ‌ها است، امروزه در ایران دلیل شکست برخی از پروژه‌ها نداشتن الگوی مناسب است. اینکه ایده شما خلاقانه باشد و در زمان مناسب ارائه شود الزامی است اما کافی نیست، اگر شما نتوانید قبل از عرضه اصلی محصول یا خدمات بازار هدف خود را محک بزنید با شکست مواجه می‌شوید و منابع مالی و انسانی زیادی را از دست خواهید داد.

 

بسیاری از استارت‌آپ‌ها با اینکه دارای ایده مناسب هستند و در ابتدا مورد توجه عموم قرار می‌گیرند بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی راه خود را گم کرده و با شکست سنگینی مواجه می‌شوند. داشتن یک طرح تجاری محک زده شده شما را چندین قدم به موفقیت نزدیک‌تر می‌کند.

 

بسیاری از ما باور داریم که بدونسرمایهمناسب نمی‌توانیم هیچ کاری را شروع کنیم، اما در این تحقیق سرمایه آخرین گزینه بود. بررسی‌های انجام شده در پروژه‌های موفق نشان داد اگر زمان ارائه یک ایده مناسب باشد سرمایه‌گذاران زیادی جذب پروژه خواهند شد اما بهتر است فراموش نکنیم چگونگی جذب سرمایه بسیار اهمیت دارد.

 

هیچ سرمایه‌گذار باتجربه‌ای بدون الگوی کسب و کار دقیق و نمایی شفاف از آینده جذب پروژه نخواهد شد. شما تنها در صورتی می‌توانید اطمینان سرمایه‌گذاران مجرب را جذب کنید که به آن‌ها در مورد چگونگی عملکرد آتی خود گزارش جامع بدهید.

 

بیل گراس معتقد است استارت‌آپ‌ها می‌توانند جهان را تغییر دهند و آن را به مکان بهتری تبدیل کنند و امیدوار است که با بهره بردن از نتایج این تحقیق هر روز به تعداد استارت‌آپ‌های موفق در سطح جهان افزوده شود.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه