بیمه آتش‌سوزی ساختمان چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

0
86

در زندگی روزمره امروز با توجه به گسترش صنعت، احتمال بروز حوادثی نظیر آتش‌سوزی بسیار محتمل است. ترس از آتش و بلایای طبیعی نظیر سیل، زلزله، طوفان و … که موجب برهم زدن آرامش و آسایش و به وجود آمدن خسارات مالی می‌شود انسان را بر این می‌دارد تا به فکر جبران خسارت و درنتیجه بازیابی آرامش خود بیفتد. حادثه دل‌خراش پلاسکو علاوه بر خسارات جانی متأثرکننده، خسارات مالی زیادی را به صاحبان واحدهای تجاری این مجموعه وارد کرد. این حادثه و حوادثی ازاین‌‌دست اهمیت بسیار زیاد بیمه آتش‌سوزی را یادآور می‌شود. بیمه آتش‌سوزی ساختمان به‌عنوان پشتوانه‌ای محکم برای صاحبان مشاغل در مراکز صنعتی و غیر صنعتی و حتی برای منازل مسکونی در معرض خطر محسوب می‌شود.

بیمه آتش‌سوزی ساختمان چیست؟

بیمه آتش‌سوزی ساختمان شامل جبران خسارات مالی ناشی از آتش‌سوزی می‌شود و این بدان معناست که تأمین خسارات جانی را در برنمی‌گیرد. در بیمه آتش‌سوزی ساختمان بیمه‌گر متعهد می‌شود که در قبال دریافت وجه از بیمه‌گزار، خسارات مالی ناشی از خطرات تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی را جبران کند. شایان ذکر است که این نوع بیمه علاوه بر تحت پوشش قرار دادن خطرات مستقیم ناشی از آتش‌سوزی، خسارات غیرمستقیم ناشی ازنشست دود، خاکستر، حرارت، آب و مواد شیمیایی آتش‌نشانی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه آتش‌سوزی ساختمان شامل جبران خسارات مالی می‌شود نه جانی

1858

خطرات تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی ساختمان

در بیمه آتش‌سوزی ساختمان خطرات تحت پوشش به دو بخش اصلی و تبعی تقسیم می‌شوند که بیمه‌گزار می‌تواند بعد از خرید بیمه آتش‌سوزی تحت پوشش خطرات اصلی، در صورت تمایل، با پرداخت هزینه، بیمه آتش‌سوزی تحت پوشش خطرات تبعی را نیز خریداری کند. در ادامه به توضیح این خطرات می‌پردازیم.

خطرات اصلی

خطرات اصلی بیمه آتش‌سوزی ساختمان شامل آتش، صاعقه و انفجار است که در صورت بروز این حوادث بیمه‌گر موظف به پرداخت خسارت طبق توافق‌نامه بیمه‌ای می‌باشد.

خطرات تبعی

همان‌طور که پیش‌ازاین عنوان شد در بیمه آتش‌سوزی ساختمان بیمه‌گر می‌تواند با دریافت هزینه اضافی از بیمه‌گزار بیمه او را تحت پوشش خطرات تبعی نیز قرار دهد که این خطرات عبارت‌اند از:

زلزله

زلزله یکی از بلایای طبیعی است که در صورت وقوع ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری به بار بیاورد. اما درصورتی‌که بیمه‌گزار بیمه آتش‌سوزی ساختمان تحت پوشش خطرات تبعی را خریداری کرده باشد بخش قابل‌توجهی از این خسارات جبران خواهد شد.

طوفان

در صورت بروز طوفان، گردباد و یا تندباد، ساختمان و اموال بیمه‌گزار بیمه می‌گردند.

سیل

یکی از موارد تحت پوشش خطرات تبعی بیمه آتش‌سوزی ساختمان، بروز سیل و طغیان رودخانه‌ها می‌باشد که مسلماً در صورت اتفاق خسارات زیادی به بار خواهد آورد.

سقوط هواپیما

در صورت سقوط هواپیما، هلی‌کوپتر و یا اجسامی که متعلق به آن‌هاست (البته به‌استثنای بمب و مواد منفجره و ابزار جنگی) بیمه آتش‌سوزی ساختمان (تحت پوشش خطرات تبعی) خسارات وارده را جبران می‌کند.

خطر سقوط هواپیما برای ساختمان‌های اطراف فرودگاه بیشتر است

 

Fire insurance concept

ضایعات آب و برف

در مناطقی که بارش برف و باران زیاد باشد این مورد بسیار کاربرد دارد. بیمه آتش‌سوزی ساختمان خسارات ناشی از نفوذ آب باران و برف به محل مورد بیمه از طریق بام، آبروها و ناودان‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

 

ترکیدگی لوله آب

خسارات وارده به محل مورد بیمه به‌موجب ترکیدن لوله‌های آب، توسط بیمه آتش‌سوزی ساختمان قابل جبران خواهد بود.

شکست شیشه

درصورتی‌که شیشه‌های ساختمان مورد بیمه در اثر حادثه یا برخورد جسم خارجی شکسته شوند تحت پوشش قرار می‌گیرند.

دزدی با شکست حرز

بیمه آتش‌سوزی ساختمان خسارات وارده به بیمه‌گزار را در صورت گم‌شدن یا خرابی اموال بیمه‌شده براثر دزدی با شکست حرز جبران خواهد کرد. که باعث آسودگی خیال ساکنین و یا صاحبان مشاغل در مراکز صنعتی و غیر صنعتی می‌باشد. دزدی با شکست حرز موارد زیر را شامل می‌شود:

در صورت بالا رفتن سارق از دیوار محل مورد بیمه و یا شکستن در و پنجره
درصورتی‌که فرد سارق درب محل مورد بیمه را با کلید تقلبی یا هر شیء دیگری باز کند
در صورت ورود سارق به محل مورد بیمه و تهدید افراد
بیمه آتش‌سوزی ساختمان در صورت دزدی با شکست حرز طبق موارد زیر خسارات وارده را جبران می‌کند:

پرداخت مبلغ اشیائی که دزدیده‌شده
پرداخت مبلغ اشیائی که خراب‌شده و قابل تعمیر نیستند
پرداخت مبلغی که از اشیاء خراب‌شده کاسته شده و قابل تعمیر هستند
خرید پوشش اضافی دزدی با شکست حرز شما را در برابر سارقان بیمه می‌کند

هزینه پاک‌سازی

در صورت بروز یکی از خطرات تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی ساختمان، خارج کردن ضایعات ناشی از خرابی مسلماً هزینه‌هایی را در بردارد که در صورت خرید بیمه آتش‌سوزی تحت پوشش خطرات تبعی هزینه پاک‌سازی، این هزینه تحت پوشش قرار می‌گیرد. که حداکثر هزینه تحت پوشش آن ۲۰% ارزش محل و اموال مورد بیمه می‌باشد.

شخص ثالث

خساراتی که در اثر آتش‌سوزی به شخص ثالث وارد می‌‌شود از طریق این بیمه جبران می‌گردد که البته این مورد از طریق بیمه‌نامه مسئولیت مدنی نیز قابل جبران است.

با خرید بیمه آتش‌سوزی ساختمان ملک شما تنها در برابر خطرات اصلی بیمه می‌شود. در صورت تمایل خطرات تبعی باید به‌صورت جداگانه خریداری شوند

انواع بیمه آتش‌سوزی ساختمان

بیمه آتش‌سوزی ساختمان اماکن تحت پوشش خود را به سه بخش تقسیم کرده است:

بیمه واحدهای مسکونی

در این نوع بیمه، بنای مسکونی و تأسیسات و اثاث منزل تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی ساختمان قرار می‌گیرند که همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد در صورت پرداخت هزینه مازاد، بنای موردنظر تحت پوشش خطرات تبعی نیز قرار می‌گیرد.

بیمه واحدهای صنعتی

واحدهای صنعتی شامل تمامی کارخانه‌ها در تمام حوزه‌ها می‌باشد. ازآنجاکه کارخانه‌ها در معرض خطرات احتمالی بسیار زیادی می‌باشند شرط احتیاط، بیمه کردن این اماکن می‌باشد. که در صورت بیمه کردن، بیمه آتش‌سوزی ساختمان خسارات وارده به ساختمان کارخانه، تأسیسات، ماشین‌آلات و مواد اولیه و موجودی آن را در قبال خطرات اصلی (و خطرات تبعی در صورت تمایل بیمه‌گزار) جبران خواهد کرد.

pb-120216-hollywood-fire-03.photoblog900

بیمه واحدهای غیر صنعتی و انبارها

کلیه واحدهای تجاری، اداری، آموزشی، خدماتی، رفاهی و انبارها در این دسته قرار می‌گیرند. در این مورد نیز ساختمان بنا، تأسیسات، اثاث و دکوراسیون تحت پوشش خطرات اصلی بیمه آتش‌سوزی ساختمان قرار می‌گیرند که باز لازم به ذکر است که با پرداخت هزینه می‌توانند تحت پوشش خطرات تبعی نیز قرار بگیرند.

بیمه آتش‌سوزی ساختمان در سه حوزه مراکز صنعتی و غیر صنعتی وهمچنین منازل مسکونی قابل خریداری است

تعیین نرخ قیمت بیمه آتش‌سوزی ساختمان

همیشه در تعیین قیمت، فاکتورهای متفاوتی دخیل هستند که بیمه و علی‌الخصوص بیمه آتش‌سوزی ساختمان از این قاعده مستثنا نیست. در ادامه به‌عنوان‌مثال به چند فاکتور مهم در مورد تعیین قیمت بیمه آتش‌سوزی واحدهای مسکونی اشاره می‌کنیم.

زیربنا

اولین فاکتور مهم در تعیین قیمت بیمه آتش‌سوزی ساختمان، مساحت زیربنای ساختمان می‌باشد. همان‌طور که کاملاً واضح و مبرهن است هرچه مساحت زیربنا بیشتر باشد به طبع قیمت بیمه نیز افزایش می‌یابد.

ارزش لوازم خانه

دومین فاکتور تعیین‌کننده قیمت این نوع بیمه، ارزش اثاثیه منزل است. همان‌طور که می‌دانید با بالا رفتن ارزش لوازم خانه قیمت بیمه نیز افزایش پیدا می‌کند.

هزینه ساخت هر مترمربع بنا

این مورد یک فاکتور بسیار مهم تلقی می‌شود ازآن‌جهت که ارزش بیمه آتش‌سوزی ساختمان به بنا است نه زمین. که با تغییر قیمت ساخت هر مترمربع طبعاً قیمت بیمه نیز متفاوت خواهد بود.

زیربنای منزل مسکونی، ارزش اثاثیه خانه وهزینه ساخت هر مترمربع بنا فاکتورهای اصلی تعیین قیمت بیمه آتش‌سوزی هستند

پوشش‌های اضافی

پیش‌ازاین به‌طور مفصل در رابطه با خطرات تبعی صحبت کردیم. در مورد تعیین قیمت بیمه آتش‌سوزی ساختمان این مسئله بسیار حائز اهمیت است که آیا بیمه‌گزار خواستار خرید پوشش‌های اضافی می‌باشد؟ در صورت تمایل به خرید پوشش‌های اضافی قطعاً این بیمه هزینه‌های بیشتری را در بر خواهد داشت که بسته به نیاز بیمه‌گزار تعیین می‌شوند. در اینجا به چند مورد مهم از این پوشش‌ها اشاره می‌کنیم.

زلزله

درصورتی‌که ساختمان موردنظر قدیمی باشد و یا در معرض خطر زلزله باشد، خرید این پوشش بسیار منطقی به نظر می‌رسد.

ترکیدگی لوله

در صورت قدیمی بودن ساختمان، ترکیدگی لوله بسیار محتمل است که در صورت وقوع ممکن است خسارات بسیار زیادی را به ساختمان وارد کند.

نشست زمین

در مناطق جغرافیایی با خاک سست احتمال نشست زمین بسیار زیاد است. البته این احتمال در مناطق زلزله‌خیز نیز وجود دارد که در صورت بروز این حادثه، خسارات جبران‌ناپذیری به ساختمان وارد می‌شود.

سقوط هواپیما

سقوط هواپیما از مواردی است که امکان وقوع آن برای تمام مناطق در مسیر عبور هواپیما وجود دارد. اما این احتمال برای ساکنین حوالی فرودگاه بیشتر می‌باشد.

با خرید پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی می‌توانید ملک خود را در برابر تمام خطرات بیمه کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه