شکست استارتاپی که در حوزه خرید و فروش خودروهای کارکرده فعالیت می‌کرد

0
281

روزگاری در «مانتین ویو» کالیفرنیا، شرکت استارتاپی به نام «بی‌پی» با حدود ۳۰۰ کارمند آغاز به کار کرد. استارتاپی در زمینه خرید و فروش خودروهای کار کرده که به نام استوکی شناخته می‌شوند.

 

بی‌پی کمپانی بود که هدفش را حذف واسطه‌ها برای خرید و فروش خودرو معرفی می‌کرد. ایده‌ نابی که روی کاغذ، موفقیت یک کمپانی را تضمین می‌کرد. اما اتفاقات برای این کمپانی به شکلی دیگر رقم خورد. بی‌پی نتوانست به عنوان یکی از استارتاپ‌های موفق در دنیای فناوری دوام بیاورد.

تلاش ناموفق برای حذف واسطه‌گری

معاملات در بی‌پی با استفاده از یک تلفن هوشمند و اپلیکیشن این کمپانی انجام می‌شد. مدیران و موسسان این استارتاپ همواره اعلام می‌کردند که خرید و فروش خودروهای دست دوم هرگز تا این اندازه ساده نبوده است. آنها بی‌پی را در آوریل سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی کردند؛ رویایی که البته تعبیر نشد.

 

سال ۲۰۱۷، یعنی سه سال بعد از راه‌اندازی کمپانی، مدیران ارشد این کمپانی تصمیم به تعطیلی گرفتند تا بتوانند معوقات و بدهی‌های موجود را تسویه کنند. از جمله ویژگی‌های منحصر به‌فرد در بی‌پی می‌توان به نگاه کارشناسانه به خودروها اشاره کرد. کارشناسان این کمپانی با تحلیل خودروها تمام نواقص، مزایا و معایب را در وب‌سایت قرار می‌دهند.

 

همچنین بی‌پی به خریداران اجازه می‌داد که معاملات مورد نظر را با استفاده از ارزهای دیجیتالی چون بیت‌کوین انجام دهند. اما در نهایت سرمایه‌گذاری ۳۵ سرمایه‌گذار در ۵ مرحله به نتیجه نرسید و بی‌پی در سال ۲۰۱۷ تعطیل شد.

 

میزان سرمایه‌گذاری در این شرکت بیش از ۹۵ میلیون دلار اعلام شده بود. اما هزینه‌های بالای استارتاپ خرید و فروش خودرو موجب تعطیلی آن شد. پردازش و تحویل خودروهای کارکرده وظیفه اصلی بی‌پی بود. هزینه ۷ میلیون دلار در ماه، آن هم برای ۳۰۰ پرسنل یکی از مهمترین نقاط ضعف بی‌پی بود.

تولد ایده ناموفق

آل رسنیک و اوون ساویر، زمانی که دانشجوی دانشگاه ام‌آی‌تی بودند تجربه خرید و فروش خودرو را پشت سر گذاشتند. همین تجربه مشترک موجب شد تا به فکر راه‌اندازی استارتاپی در حوزه مشابه باشند. ایده‌ای که در آوریل ۲۰۱۷ متولد شد.

 

این کمپانی کار خود را با سرمایه ۵ میلیون دلاری آغاز کرد. این کمپانی میزان سرمایه‌گذاری در سری بی را ۶۰ میلیون دلار عنوان کرد و در اکتبر ۲۰۱۴ ارزش بی‌پی به ۲۰۰ میلیون دلار رسید. درآمد سالانه این کمپانی نیز رقمی معادل ۱۵ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

 

اولین دفتر خارج از کالیفرنیای این کمپانی در سالگرد تاسیس یعنی آوریل سال ۲۰۱۵ در فینیکس افتتاح شد. کاربران ایالات متحده می‌توانستند از ۲۰۰ شهر این کشور اقدام به خرید و فروش کنند اما تحویل خودرو تنها در کالیفرنیا و آریزونا امکان‌پذیر بود.

بلندپروازی بدون بال

بلندپروازی موسس از همان سال ۲۰۱۵ آغاز شد. زمانی که رسنیک به روزنامه وال‌استریت ژورنال گفت قصد دارد سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری کمپانی را به رقمی معادل ۲ میلیارد دلار افزایش دهد.

 

پاییز ۲۰۱۶ نشانه‌های شکست در بی‌پی ظاهر شد. در کالیفرنیایی که خرید و فروش خودروهای دست دوم رواج دارد و هر ماه حدود ۸ هزار و ۵۰۰ خودرو فروخته می‌شود سهم بی‌پی تنها ۱۵۳ معامله بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه