ملاک های استخدام کلیدی جف بزوس برای کار کنان جدید

0
90

آمازون که عنوان غول خرده فروشی های آنلاین دنیا را به خود اختصاص داده هزاران نیروی انسانی دارد و از آنجا که مرتبا کسب و کارش را وسعت می دهد نیاز به کارکنان جدید در آن همواره به قوت خود باقیست.

 

این شرکت نیز مانند هر کمپانی دیگری در دنیا ملاک های استخدام مختص به خود را دارد و آنطور که به تازگی مشخص شده متقاضیان برای فعالیت در آمازون باید سه مشخصه اصلی داشته باشند. در واقع جف بزوس موسس آمازون ۲۰ سال پیش به تیم استخدامی خود توصیه کرده که در مصاحبه های شغلی و گزینش کارکنان جدید این سه مساله را مد نظر داشته باشند.

 

بزوس از ۲۱۰۰ کارمند آمازون تحت عنوان افرادی باهوش، سخت کوش و با تعصب یاد کرده که مشتریان اصلی ترین اولویت شان هستند. وی همچنین خاطر نشان کرد که این فروشگاه آنلاین برای داشتن تیمی قوی تر استانداردهای استخدامی اش را در سطح بالایی قرار داده است.

 

بزوس اضافه کرد که ملاک های استخدام آن مهم ترین عامل برای حصول اطمینان از موفقیت مستمر این شرکت به شمار می روند. بزوس برای شناسایی بهترین داوطلبان استخدامی از مدیران منابع انسانی شرکت خود خواست تا پیش از استخدام به سه پرسش بسیار مهم در این رابطه پاسخ بدهند.

 

۱- آیا این شخص مورد تحسین من است؟

 

 

بزوس در این باره اینطور نوشته: زندگی قطعا خیلی کوتاه است و چه بهتر آنکه به کار کردن با افرادی که مورد تایید شما نیستند سپری نشود. خود من همواره تلاش کرده ام با آدمهایی کار کنم که مورد تایید و تحسینم هستند و در نتیجه از مدیرانم هم می خواهم به دنبال چنین افرادی باشند.

 

۲- آیا این شخص میانگین سطح گروهی که قرار است واردش شود را بالاتر می برد؟

 

 

بزوس در مراحل گزینش به دنبال استخدام افراد صرفا خوب نبوده و در این باره می گوید:

ما تلاش داریم با بی نظمی مقابله کنیم و سطح استاندارد گروه باید مرتبا بالا برود. بزوس در ابتدای فعالیت آمازون از کارکنانش درخواست کرد تا تصویری از مخاطبانش را طی پنج سال آینده ترسیم نمایند و به آنها گفت که در تصویر ذهنی شان بعد از گذشت پنج سال، پیشرفت آمازون باید به قدری باشد که همه معترف به آن باشند و از اینکه به چنین شرکتی پیوسته اند خوشحال باشند.

 

۳- آیا این شخص مهارت منحصربفردی دارد؟

 

 

بزوس از صرف غذاهای عجیب و غریب و تازه به شدت لذت می برد و حتی گفته می شود یکبار برای صبحانه اختاپوس سفارش داده. در سال ۱۹۹۸ میلادی او فاش ساخت که در کنار غذاهای تازه از کار کردن با افراد بی همتا نیز لذت می برد و در نتیجه استخدام افرادی با علاقمندی ها، دیدگاه ها و مهارت های منحصربفرد که به اغنای محیط های کاری بیانجامد (خواه آن مهارت ها به کاری که قرار است انجام دهد مرتبط باشند و خواه نباشند) برایش از اهمیت بالایی برخودرا است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه