چرا در نمایشگاه‌ها حضور داشته باشیم؟

0
66

۱- افزایش حجم مبادلات بازرگانی خارجی

نمایشگاه‌های بین المللی بازرگانی، به منزله یک عامل برقراری ارتباط نزدیک در بین بازارهای جهان، موجب توسعه، بازرگانی کشورهایی می‌شود که در برگزاری آن با یکدیگر مشارکت داشته‌اند.

می‌توان گفت: نمایشگاه‌های بین المللی که در رشته‌های صنایع و خدمات بازرگانی در کشورهاین جهان برگزار می‌گردند، از مراکز مهم توسعه و محورهای اساسی مبادلات بازرگانی بین کشورها به حساب می‌آیند. زیرا، این گونه نمایشگاه‌ها، به ویژه از دیدگاه صادرات صنعتی و خدمات، مناسب‌ترین فرصت را برای تولید‌کنندگان فراهم می‌سازند تا کالاهای خود را در معرض دیدار بازدیدکنندگانن و خریداران بالقوه و بالفعل قرار دهند، برای کالاهای خودبه نحو مناسب بازاریابی کنند و در نتیجه بازار فروش خود را توسعه دهند.

۲- توسعه همکاریهای اقتصادی

در جریانن و یا پس از برگزاری نمایشگاه‌های بازرگانی، غالباً قراردادهای مهم تجاری و نیز قراردادهای همکاری اقتصادی به امضاء می‌رسد که در مقیاس وسیعی بر همکاریهای بازرگانی و اقتصادی کشورها، تاثیر مثبت بر جای می‌گذارد.

۳- افزایش سطح تولید

سرمایه گذاریهای مشترکی که در طول برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی بین موسسات مشارکت کننده، صورت می گیرد؛ آغازی برای تشکیل واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ در داخل هر کشور خواهد بود. روشن است این امر، موجب اشتغال بیشتر و درآمد افزونتر برای مردم خواهد شد.

از سوی دیگر، ازدیاد کارگاه‌های تولیدی (با توجه به مکانیسم عرضه و تقاضا) در برقراری نظام اقتصادی کشورها و تثبیت هر چه بیشتر آن تاثیر زیادی خواهد داشت. در واقع، نوسانات احتمالی اقتصادی را متعادل خواهد نمود.

۴- ایجاد رقابت‌های سالم داخلی و بین‌المللی

نمایشگا‌ه‌های بین‌المللی، صنایع و موسسات صادراتین کشورهای مختلف را در خود جمع می‌کنند. از این رو، تولید‌کنندگان و صاحبانن صنایع با مشارکت در این نمایشگاه‌ها، کوشش می کنند، صنایع و کالاهای صادراتی خود را در معرض دیدار عموم قرار دهند.

می‌توان نتیجه‌گرفت، این نمایشگاه‌ها نوعی رقابت سالم را در بین تولید‌کنندگان و صاحبان صنایع بوجود می‌آورند. آنان را تشویق می‌کنند تا کالاهای خود را با تکنولوژی مدرن کشورها و استانداردهای جهانی همگام سازند و امکان حضور مداوم در بازارهای جهانی را کسب کنند. به این ترتیب، حضور در نمایشگاه، موجب افزایش تولید و ارتقاء کیفیت کالاها می‌شود.

۵- تبادل اطلاعات و دانش فنی

نمایشگاه‌ها، یکی از مراکز مهم مبادله اطلاعات و آگاهیهای بازرگانی وصنعتی می‌باشند. زیرا؛

– تولیدکنندگان و صادرکنندگان را با استانداردهای جهانی کالاها و نیز قیمت جهانی محصولات آشنا می‌‌کنند.

– آنان را قادر می‌سازند تا با رعاتی استانداردها با صنایع پیشرفته جهان به رقابت برخیزند.

– امکانات لازم را برای رقابت مزبور، در وسعت زیاد فراهم می‌کنند.

– و … بنابراین، شاید بتوان گفت: برگزاری نماشگاه‌های بین المللی، در زمینه‌های تخصصی، همانند کلاسهای درسی دانشگاهی است.

در دوران برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی (بویژه نمایشگاه‌های تخصصی)، کشور برگزار کننده و یا شرکت‌کنندگانن برای ارائه تحولات صنعتی، پیشرفت‌های آن و استفاده از تکنولوژی مدرن ساخت کالاها، اقدام به برگزاری سمینار و کنفرانس‌های آموزشی می‌کنند.

در سمینارهای مزبور، در زمینه نحوه تولید و روش کاربرد مصنوعات به بحث و تبادل نظر و نمایش فیلم‌های آموزشی می‌پردازند. بدیهی است که این امر، در افزایش سطح اطلاعات تخصصی شرکت‌کنندگان، کارشناسان و صاحبان صنایع بسیار مفید واقع می‌شود.

برپایی نمایشگاه‌ها، صرفنظر از تماس مستقیم با صاحبانن صنایع جهان و معرفی کالاهای تولیدی کشورها به بازارهای بین‌المللی، موجب می‌شوند، آخرین تحولات و دستاوردهای تکنولوژیک، صنعتی و علمی جهان در معرض مطالعه و قضاوت قرار گیرند.

۶- انتقال تکنولوژی

مشارکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی (بویژه نمایشگاه‌های تخصصی) از جمله عوامل مهم در انتقال تکنولوژی به صنعتگران مستعد، خصوصاً صنعتگران کشورهای در حال توسعه است.

مزایای مشارکت در نمایشگاه‌های بین المللی در زمینه انتقال تکنولوژی، عبارتنداز:

۱- معمولاً؛ کشورهای صنعتی از نمایش آخرین تکنیک‌های پیشرفته در نمایشگاه‌هائی که در کشورهای درحال توسعه برگزار می‌شوند، خودداری می‌کنند.

۲- کشورهای صنعتی، معمولاً مدرنترین تجهیزاتن و تکنولوژی بکار گرفته شده درصنایع خود را در نمایشگاه‌های بین‌المللی کشورهای همطراز خود، به نمایش می‌گذارند.

۳- کشورهای صنعتی، غالباً قدرت برتر صنعتی خود را در نمایشگاه‌ها به رخ رقبای هم سطح خود می‌کشند.

۴- نمایشگاه های بین‌المللی، میدان مناسبی برای رقابت‌های تکنولوژیک به حساب می‌آیند.

۷- توسعه و گسترش ارتباطات بین‌المللی

در دهه ۱۹۹۰، با استفاده از وسایل مدرن، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه ارتباطات بین‌الملل حاصل شد. به همین دلیل، این دهه را ”دهه ارتباطات“ نامیده‌اند. در این راستا، به کارگیری تکنولوژی مدرن ارتباطات بین‌الملل از مشخصه‌های بارز قرن بیست و یکم خواهد بود.

در قرن بیست و یکم، کشورها هر قدر هم که به تکنولوژی مدرن و پیشرفته دست یافته باشند؛ باز هم بدون برقراری ارتباط با سایر کشورها، نخواهندن توانست موجودیت خود را حفظ کنند.

در شرایط کنونی، ارتباطات بر روابط اقتصادی و اجتماعی کشورها، حاکمیت دارد و این امر، از سوی همه کشورها پذیرفته شده است.

با این وصف، می‌توان ادعان نمود که نمایشگاه‌ها (خصوصاً نمایشگاه‌های بین‌المللی بازرگانی) از عوامل مهم برقراری و گسترش ارتباطات بین‌ کشورها می‌باشند.

بدیهی است، نتایج حاصله از مشارکت در یک نمایشگاه موفق در زمینه‌های انجام بازاریابی‌های هدف‌دار، مذاکرات تجاری، سرمایه‌گذاری‌های مشترک و… در درازمدت و حضور مداوم در این نمایشگاه‌ها پدیدار خواهد شد.

۸- توسعه و گسترش صادرات کالا وخدمات

برای انجام صادرات کالا وخدمات در سطح گسترده، لازم است در زمینه‌های زیر مطالعه عمیق و کافی نمود:

– اقتصاد بین‌الملل

– روند توسعه تجارت بین کشورها

– شناسایی اقتصادهای موازی و مکمل

– شناخت بازارهای صادراتی

– دسترسی به آمار و گزارشات تحلیلی

– و…

از این راه، متقاضیان صادرات کالا و خدمات، به طور مستمر در معرض اطلاعات مربوط به آخرین تحولات بازارهای بین‌المللی قرار خواهند گرفت و موفق می‌شوند، روند فعالیت‌های صادراتی خود را در چارچوب اطلاعات مزبور تصحیح نمایند. از این طریق است که به توسعه کمی و کیفی صادرات دست خواهند یافت.

یکی از موثرترین، راه‌های دستیابی به اطلاعات جامع و جدید بازار، حضور یا مشارکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی (خصوصاً نمایشگاه‌های تخصصی) است. البته، این امر هنگامی با موفقیت قرین خواهد شد که نتایج کلیه مطالعات تحقیقی و بررسی‌های آماری (فوق‌الذکر) برای تکمیل فعالیت‌های صادراتی و روشن کردن افکار شرکت‌کنندگانن در نمایشگاه‌ها، به نحوی زیربنای و بنیادین به کار گرفته شود.

درحال حاضر، اغلب کشورهای صنعتی، نمایشگاه‌ها را یک عامل مهم تجارت جهانی می‌دانند و از این راه نیز موقعیت ممتازی را در صحنه بین‌الملل بدست آورده‌اند. بنابراین، چنانچه از نمایشگاه‌ها به نحو مناسب بهره‌برداری شود، می‌توان به منزله موثرترین ابزار بازاریابی از برگزاری یا مشارکت در آنها، نتایج مطلوبی را کسب کرد.

نتایج حاصل از حضور در نمایشگاه

نتایج حاصله از مشارکت صحیح در نمایشگاه‌های بین‌المللی

به عنوان نتیجه‌گیری، می‌توان برای مشارکت صحیح در نمایشگاه‌های بین‌المللی، نتایج زیر را مورد توجه قرار داد:

۱- کالاهای صادراتی کشور در معرض دیدار بازدید‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

۲- هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات بسیار کاهش خواهد یافت. منافع آن افزایش می‌یابد.

۳- بهترین فرصت را برای محک‌زدن کالا در عرصه رقابت‌های بین المللی، در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهند.

۴- موسساتی که تمایل دارند به بازارهای کشورهای همسایه و سایر کشورها دست یابند، به این خواسته خود نایل خواهند شد.

۵- شرایط را برای مذاکره (بصورت عملی) با خریداران بالقوه مهیا می‌سازد.

۶- این فرصت کم نظیر را برای شرکت‌کنندگان فراهم خواهد ساخت تا علاوه بر بازاریابی برای کالاهای خود، از روند تولید جهانی در رشته‌های مختلف وتکنولوژی استفاده شده در تولیدات آگاهی کامل یابند.

چگونگی حضور و بهره برداری از نمایشگاهها

 

اهمیت و ضرورت

نیرویی که صرف برگزاری یک نمایشگاه یا ایجاد یک غرفه نمایشگاهی می‌شود؛ بیشتر از نیرویی است که در هر فعالیت بازاریابی دیگری صرف می‌شود. اما علیرغم همه تلاشها، گاهی نتیجه کار نامطلوب و حتی اندوهبار می‌شود.

سازمان دهندگان هر نمایشگهی به عنوان میزبانن می‌کوشند تا راه را بر شما (شرکت‌کننده) هموار سازند. اما، در نهایت سرنوشت موفقیت یاشکست شما در این تلاش جمعی، به دست خودتان رقم زده می‌شود.

سازمان دهندگان برای معرفی نمایشگاه و جلب توجه عموم، تلاشهای وسیعی به عمل می‌آورند. شما به عنوان شرکت کننده نیز با اقدام‌های خود می‌توانید این تلاشها را به نفع خودتان هدایت کنید. بخاطر داشته باشید: هر غرفه نمایشگاهی، هنگامی موفق قلمداد خواهد شد که بتواند بیشترین تعداد از مناسب‌ترین بازدیدکنندگان را به سوی خود جلب کند؛ آنگاه این بازدیدها را به نتایج مطلوب منتهی سازد.

به خاطر داشته باشید:

اگر نمایشگاه از کیفیت خوبی برخوردار باشد، حضور عده زیادی افراد متخصص امری حتمی خواهدبود. این امر، در مورد نمایشگاه‌های تخصصی بیشتر صدق می‌کند.

اگر یک نمایشگاه خوب سازمان یافته باشد، بهترین امکانات را برای نفوذ به بازارهای جدید و توسعه و گسترش بازارهای پیشین برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌سازد. که این امر از هیچ راهی به این خوبی حاصل نخواهد شد.

هدف از حضور در نمایشگاه

هدف اصلی از شرکت در هر نمایشگاه (در کوتاه مدت یا بلندمدت) افزایش فروش کالا و خدمات است. البته، گاهی نیز اهداف دیگری (مانند: مقاصد سیاسی و فرهنگی) مورد نظر قرار می‌گیرد. اما، هدف هرچه باشد، برگزاری یک نمایشگاه بازرگانی موفق، قادر است زمینه‌های مناسبی را برای گسترش و تعمیق مناسبات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فراهم سازد.

هدف شما از حضور در نمایشگاه چیست؟

۱- اگر هدف اصلی شما، فرو کالا است؛ یا در نمایشگاه‌های تخصصی شرکت کنید و یا خودتا اقدام به برگزاری یک نمایشگاه اختصاصی نمایید.

۲- اگر هدف شما دراز مدت، نفوذ در بازارهای جدید و یا یافتن نماینده تجاری است؛ در نمایشگاه‌های عمومی بین‌المللی حضور یابید.

ارزیابی ضرورت شرکت در نمایشگاه
قبل از تصمیم‌گیری برای شرکت در هر نمایشگاه؛ ابتدا، باید چند نکته را برای خودتان روشن سازید تا لزوم و ضرورت حضور در نمایشگاه مورد نظر برای شما مشخص شود. برای این کار، می‌بایست برای هر یک از پرسش‌های زیر، جواب قانع‌کننده‌ای داشته باشید:

۱- آیا شرکت در این نمایشگاه، برای شما منافعی را در بر دارد؟ (چه منافعی)؟

۲- آیا شرکت در این مایشگاه برای کالای شما مناسب است؟

۳- آیا هدف‌های شما از شرکت در این نمایشگاه،تحقق خواهد یافت؟

۴- آیا بازار منطقه برای محصولات شما، اهمیت دارد؟

۵- آیا به صورت تدریجی یا دائمی خواهید توانست با تولیدات خود، پاسخگوی تقاضای کالا باشید؟

۶- آیا محصولات شما در سطح استانداردهای بازار می‌باشد؟

۷- مشکلات شما در رابطه با بازار چیست؟

۸- آیا شرکت در یک نمایشگاه بازرگانی، مهمترین راه برای حل مشکلات شما است؟

۹- هدف اصلی شما از شرکت در این نمایشگاه چیست؟

۱۰- آیا این بهترین نمایشگاهی است که در آن شرکت می‌کنید؟

۱۱- به نمایش گذاشتن کالاهایتان به شیوه‌ای موثر، برای شما چه هزینه‌‌هایی را در پی خواهد داشت؟

۱۲- آیا نتایج حاصل از شرکت در این نمایشگاه، ارزش این هزینه‌ها را خواهد داشت؟

۱۳-پس از اتمام نمایشگاه، برای توسعه این بازار (از لحاظ سرمایه‌گذاری) تا چه حد آمادگی وجود دارد؟

علت‌های شکست شما در نمایشگاه

علت شکست یا عدم موفقیت احتمالی شما در یک نمایشگاه، می‌تواند عوامل زیر باشد:

۱- عدم شناخت بازار منطقه

۲- نداشتن هدف‌های روشن و مشخص

۳- عدم شناخت و انتخاب نمایشگاه برای هدف‌های خود

۴- ضعف ارتباطات در دوران نمایشگاه

۵- عدم توانایی در به ثمر رساندن کوشش‌های خود (طی برگزاری نمایشگاه)

اصول بازاریابی کالا برای ورود به بازار جدید

از آنجا که نمایشگاه‌های بین‌المللی در واقع دروازه ورود به بازارهای جدید به حساب می‌آیند، در صورتی که شما نیز می‌خواهید وارد بازارهای جدید در کشورهای مختلف شوید؛ داشتن اطلاعات اولیه باری بازاریابی کالا امری بسیار ضروری است. در زیر مختصراً به این اطلاعات اشاره می‌شود.

اطلاعات مورد نیاز برای بازاریابی کالا و ورود به بازارهای جدید

۱- شرایط و مقررات

– قانونی بازار جدید

– تعرفه‌های گمرکی و سهمیه‌های وارداتی در کشور مورد نظر

– مالیاتهای داخلی

– محدودیت‌های ارزی

– قوانین بهداشتی و ایمنی و استانداردهای کشور مورد نظر

– مقررات صادرات و واردات

۲ – کشش بازار

 

– کیفیت مطلوب مورد نظر

-مقدار مصرف سالیانه

– مناطق جغرافیایی مصرف‌کننده در کشور مورد نظر

– میزان واردات

– قیمت‌های مختلف وارداتی

– مناطق خرید(کشورهای مختلف)

– روند کاهش یا افزایش

– میزان موجودی محصول موردنظر در بازارهای منطقه

– صنایع مطمئن برای ترجمه و چاپ نشریه در داخل و خارج از کشور مورد نظر و مقایسه هزینه‌ها، فواید و معایب آنها

۳- تولیدات

– حجم تولیدات داخلی و روند رشد آنها

– مارکهای مختلف داخلی و خارجی مورد علاقه مردم

– اسامی تولیدکنندگان و نقاط ضعف و قوت آنها

– قیمت‌های تولیدات داخلی

۴ – مشخصات مطلوب

برای کالاهای مورد نظر

– میزبان ارجحیت رنگ و مشخصات ظاهری

– بسته‌بند‌های مناسب ترابری

– بسته‌بندی‌های مناسب مصارف شخصی و خانوادگی

– رنگ و طرح و مشخصات بسته‌بندی‌های مورد پسند مردم

– قوانین و مقررات کشور مورد نظر، درباره مشخصات و رنگ و طرح بسته‌بندی

۵ – ترابری

– وسایل نقلیه با صرفه و مناسب برای حمل کالا

– هزینه ترابری

– هزینه‌های گمرکی در مبدا و مقصد

۶ – کانالهای فروش و تحقیق

– کانالهای موجود و معرفی در کشورهای موردنظر

– سایر کانالهای قابل اعتماد

– بررسی فایده‌ها و معایب کانالهای مختلف

– برآورد طول مدت فروش نهایی

– زمان مورد تقاضای مشتریان برای تسلیم کالا

۷- تبلیغات

– بررسی انواع و روشهای تبلیغ و آگهی

– تبلیغات مناسب منطقه‌ای با در نظر گرفتن فرهنگ حاکم بر جامعه

– برآورد هزینه‌های تبلیغاتی و انتشاراتی

برگرفته از وبلاگ سرقلم

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه