ابزارهایی که به کمک بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۱۸ می آیند

0
89

همانطور که می دانید بازاریابی دیجیتال این روزها با سرعت زیادی در حال پیشرفت است و همین موضوع سبب شده که کسب و کارهای مختلف، حرکت هماهنگ با آن را دشوار توصیف کنند.

 

با توجه به مطالعات انجام شده، رشد استفاده از گوشی های هوشمند و همچنین گسترش رسانه های اجتماعی فرصتی ویژه را برای کسب و کارها فراهم آورده است. این فرصت به طور مشخص شامل ساخت روابط مستحکم با مشتریان از طریق رسانه های نام برده خواهد بود.

 

یکی از مهم ترین اولویت های هر مجموعه کاری، تلاش برای جذب مشتریان بیشتر ضمن حفظ رضایت مشتریان کنونی (بازاریابی مجدد) است. باید توجه داشته باشید که ابزارهای بازاریابی دیجیتال بسیار متنوع هستند و هر بستر نیز برای کسب و کارهای متفاوت، عملکردی منحصر به فرد دارد. به عنوان مثال روش بازاریابی تاثیرگذار می تواند یک سرمایه گذاری مناسب در مورد برندهایی باشد که پیوندی عمیق با دنیای تکنولوژیک دارند.

 

حتی بسیاری از برندهای مطرح نیز تنها از تبلیغات محلی در رسانه های اجتماعی سود می برند. در ادامه نگاهی به روندهای برتر در سال ۲۰۱۸ خواهیم داشت که توانسته اند تاثیر مهمی در شکل دهی به بازاریابی دیجیتال داشته باشند.

بازاریابی تاثیرگذار

بازاریابی تاثیرگذار متدی است که در آن عمده تلاش های کسب و کار بر جلب نظر گروه خاصی از مشتریان متمرکز می شود. جالب است بدانید که حجم جست و جو برای اصطلاح “بازاریابی تاثیرگذار” در سال ۲۰۱۷، به میزان ۳۲۵ درصد افزایش داشته و آن را تبدیل به مهم ترین روند شکل دهی بازاریابی دیجیتال در همان سال کرده است.

 

از محصولات، خدمات و یا ایده ها گرفته تا یک سبک زندگی ویژه، تیم های بازاریابی پیرو متد تاثیرگذار توانسته اند به کمک تکنولوژی در سال ۲۰۱۸ بخش بزرگی از انتخاب های مشتریان را به سمت و سوی مورد نظر هدایت کنند.

 

این روند با سرعتی باورنکردنی رو به رشد است و گفته می شود که هم اکنون میلیاردها دلار ارزش دارد. برای مثال بنابر آمار به دست آمده، شاخص بازار جهانی شبکه ای تاثیرگذار همچون اینستاگرام از ۱.۰۷ میلیارد در سال ۲۰۱۷ به ۲.۳۸ میلیارد در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید.

 

پیوند بازاریابی تاثیرگذار با دیجیتال مارکتینگ به اندازه موفق بوده است که ظرف مدت زمانی کوتاه شاهد توسعه انواع پلت فرم های جدید بوده ایم. این پلت فرم ها که بیشتر در قالب شبکه های اجتماعی شناخته می شوند، امکانات متعددی را در اختیار تیم های بازاریابی کسب و کارهای مختلف قرار داده اند. از جمله مهم ترین این دسته از امکانات می توان به امکان تحلیل سطح استقبال مخاطبان، موفقیت پست ها و جایگاه حقیقی کسب و کار میان رقبا در دنیای مجازی اشاره کرد.

واقعیت افزوده

واقعیت افزوده نمایی فیزیکی و زنده است که یک سری عناصر خاص را به دنیای واقعی اضافه می کند. در این متد هیچ گونه فاکتوری از محیط کاسته نمی شود و فقط به آن اضافه می شود. در واقع این مفهوم شباهت زیادی به واقعیت مجازی دارد اما با این تفاوت که عناصر مشاهده شده توسط کاربر تنها محدود به شبیه سازی نمی شود و بخش زیادی از آن همان دنیای واقعی اطراف خواهد بود.

 

بر اساس گزارش IDC؛ مرکز بین المللی داده، سرمایه گذاری در بخش واقعیت افزوده و واقعیت مجازی ۹۵ درصد افزایش داشته و به ۱۷.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ خواهد رسید. واضح ترین نمونه در این خصوص، بازی موبایلی پوکمون گو است که صنعت واقعیت افزوده را متحول کرد و طی دو سال گذشته به تنهایی بیش از تمامی کسب و کارهای وابسته به واقعیت افزوده فروش داشته است.

 

کارشناسان همچنین برآورد می کنند که واقعیت افزوده سه برابر بیشتر از واقعیت مجازی ارزش دارد اما به مدت زمان طولانی تری نیز برای توسعه نیاز خواهد داشت. این حقایق کافی است تا بتوان به پتانسیل شگفت انگیر مفهوم واقعیت افزوده پی برد.

هم اکنون نیز تلاش های مفیدی در راستای استفاده از مزایای متعدد این تکنولوژی انجام شده است. به عنوان مثال می توانید مشتریان را با امکان آزمایش محصولات کسب و کار (به عنوان مثال مبلمان و یا لوازم خانگی) در فضای خانه آنها پیش از خرید نهایی شگفت زده کنید.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی سیستمی است که می تواند تحت شرایط متفاوت، واکنش هایی مشابه رفتارهای انسانی از خود بروز دهد. این مورد نیز نقش مهمی در پیشرفت و تکامل هرچه بیشتر متدهای بازاریابی دارد. هوش مصنوعی انجام وظایف را آسان تر از گذشته کرده و با به کار گیری چشم اندازی معقول می تواند نتایج دلخواه و البته موفقیت های به ظاهر دست نیافتنی را امکان پذیر سازد. یکی از مهم ترین کاربردهای این سیستم، تکنیک یادگیری ماشینی است.

 

با استفاده از این تکنیک تکنولوژیک محور که روندی موثر در بازاریابی دیجیتال بوده، قادر به تحلیل و درک بهتر تجربیات و همچنین احساسات مشتریان خود هستید. ربات چت نیز یکی دیگر از کاربردهای این سیستم محسوب می شود. این ربات به مشتریان کمک می کند تا تصمیم گیری در مورد انتخاب و خرید یک محصول را با سهولت بیشتری انجام دهند. از این رو مشتریان می توانند ضمن به حداقل رساندن تردید و ریسک های مطرح در راستای تصمیم گیری، تجربه بی نظیری از همکاری با یک کسب و کار تکنولوژیک محور را به دست بیاورند.

تکنولوژی زنجیره بلوکی

زنجیره بلوکی یا بلاک چین پایگاه داده ای توزیع شده است که با وجود کاربران متعدد و حجم بالای داده های ثبت و یا اصلاح شده، یکپارچگی محتوا حفظ می شود. کارشناسان می گویند که ۲۰۱۸، سال بزرگی برای این تکنولوژی خواهد بود. این موضوع خبر خوبی برای کسب و کارهای مختلف و تیم های بازاریابی آنها به شمار می رود، زیرا با هدفمندی بیشتری قادر به تبلیغات و جذب مشتریان بالقوه هستند.

 

با استفاده از تکنولوژی بلاک چین بازاریابان می توانند به طور همزمان روی یک پروژه واحد و پر بازده کار کنند و همچنین قادر به مشاهده تغییرات، اصلاحات و یا نوآوری های انجام شده از سراسر دنیا باشند.

 

مهم ترین مزیت این سیستم حفظ حریم خصوصی است. هر کاربر مالک حقیقی اطلاعات خود بوده و می تواند تصمیم گیری کند که چه کسی به آنها دسترسی داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه