باتغییر کردن قوانین واردات خودرو در ایران، چرخ ماشین های لوکس به ایران باز می شود

0
808

شاید عجیب باشد اما در خیابان‌های تهران و برخی از شهرهای دیگر ایران مثل تبریز بیشتر از بسیاری از شهرها در اروپا می‌توان خودرو لوکس دید، خودروهایی که قیمتی بیش از دو برابر قیمت جهانی دارند.

حتی در مواردی این قیمت‌ها به طور سر سام آوری چندین برابر قیمت‌های آنها در بازارهای جهانی است.

به عنوان نمونه در سال ۹۵ مرسدس اس ۵۰۰ در بازار ایران دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان معامله می‌شد یا مثلا بِ‌اِم‌وِ ام۶ بیش از دو میلیارد تومان قیمت داشت.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند افزایش «ثروتمندان واسطه‌گر» در ایران یکی از عوامل میل شدید برای خرید خودروهای لوکس در شرایط سخت اقتصادی کنونی است؛ در حالی که «ثروتمندان مولد» زیر فشار هستند «ثروتمندان واسطه‌گر» وضعیت مناسبی دارند و پول خود را برای خرید خودروهای لوکسی خرج می‌کنند که خود آن‌ها هم حالت سرمایه دارد و پس از مدتی حتی با وجود استفاده، قیمتشان ممکن است افزایش یابد.

به‌نظر می‌رسد با تغییر قوانین در زمینه واردات خودرو، بازار خودروی ایران در بخش بالا دستی دچار یک تحول اساسی شود. هم اکنون بازار خودروهای زیر ۱۰۰ میلیون تومان اکثرا در دست تولیدکنندگان داخلی و بازار بالای ۱۰۰ میلیون تومان اکثرا در دست وارد کنندگان خودرو است. در سال ۹۵ سه خودرو کیا سراتو ، رنو فلوئنس و تویوتا کرولا بیشترین میزان فروش در زمینه خودروهای وارداتی را به خود اختصاص داده بودند.

آمار گمرک ایران نشان می‌دهد در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵بیش از ۶۲ هزار خودرو سواری با ارزبری بیش از یک میلیارد ۵۰۰ میلیون دلار وارد ایران شده است. بر اساس اطلاعات گمرک واردات وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی به ارزش ۸۹۳ میلیون دلار در رتبه سوم و بعد از آن قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری به ارزش ۷۸۲ میلیون دلار بوده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه