بنگاه‌های ساده را چگونه راه‌اندازی کنیم؟

0
94

تاسیس یک استارت‌آپ کار سختی است. در بحبوحه شلوغی‌ها، هیجان و زرق و برقی که این روزها در توصیف کارآفرینی وجود دارد، این یک واقعیت است. شما نیاز دارید:

 
• با بازیگران ترازاولی که رویکرد، ارزش‌ها، ماموریت، اهداف و روابط احساسی را با شما به اشتراک می‌گذارند، اما مهارت‌ها و دانش‌ تکمیلی برای شکل‌دهی به تیم هسته‌ای شما را در اختیار دارند، کار کنید.
• مطمئن شوید از نردبان مناسب بر روی دیوار مناسب بالا می‌روید؛ یعنی باید بازار رو به رشد مناسب را شناسایی کرده و هدف قرار دهید.
• از طریق محصول و یا خدمات نوآورانه خود، ارزش اساسی به مشتریان بدهید.
• خودتان را در صحنه رقابت متمایز کنید، در ضمن اینکه به یاد دارید خودتان و تیم‌تان در خدمت چه کسانی هستند.
• همواره نوآوری داشته باشید.

 
به‌عنوان موسس یک شرکت تنها یک شغل ندارید، بلکه مسوولیت ده‌ها کار با شما است: رهبری تیم، استخدام‌کننده، تولیدکننده محصول، بازاریاب، فروشنده، جذب مشارکت، تامین‌کننده مالی، مدیر، برگزارکننده جلسات، ایجادکننده تغییر، ریسک‌کننده، نگهبان و تامین‌کننده وسایل محیط کار. این لیست همچنان ادامه دارد. علاوه‌بر همه اینها باید فردی سازگار و منعطف باشید، ارتباطات فروتنانه و در ضمن محکمی داشته باشید، سریع یاد بگیرید، فرآیندهای کسب‌وکار مهم را اجرایی کنید و نقش‌های اجرایی را با هدف و تمرکزی مشخص دائما در برنامه داشته باشید. اگر این‌طور نباشد، موفقیت تنها یک امید واهی و یک تجربه فانی خواهد بود. به یاد داشته باشید که ایده‌های بزرگ در خانه شما نمی‌آیند، بلکه خودتان باید پیگیر آنها باشید.
اگر کارآفرین بودن کار سختی است، کارآفرین جوان بودن دشوارتر است. موسسان جوان که نسبت به همتایان مسن‌تر خود تجربه بسیار کمتری دارند، باید برای انجام همه کارهایی که در بالا گفته شد، آماده باشند و این در شرایطی است که دیگر افراد کهنه‌کار فعال در کسب‌وکار، از جمله مشتریان احتمالی، شرکا، کارمندان و سرمایه‌گذاران داوطلب در مورد کار آنها تردید دارند. کارآفرینان جوان که روی مشکلات مبهم کار می‌کنند، با مغایرت‌های بزرگی روبه‌رو می‌شوند، اما آنهایی که موفق هستند، ارزش فراوانی به کسب‌وکار خود اضافه می‌کنند یا حتی در ساخت دنیای آینده تاثیرگذارند.
مجله فوربس به تازگی مجموعه‌ای از کارآفرینان جوان و شرکت‌های آنها را مورد بررسی قرار داده است. در اینجا ۱۲ بنگاهی که احتمال موفقیت بالایی در آینده دارند، به همراه موسسان جوان آنها را معرفی می‌کنیم:

۱) Chalk.com

مجموعه اپلیکیشن‌‌های بهره‌وری برای معلمان است که کاربردی مشابه برنامه‌های مایکروسافت آفیس برای آنها دارد. این مجموعه که در بیش از ۲۰ هزار مدرسه در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته، مشکلات برنامه‌ریزی درسی، ارزیابی و تعامل را حل کرده و با تسهیل آموزش شخصی و تحریک موفقیت دانش‌آموزان، دردسرهای معلمان را مرتفع می‌کند. ویلیام زو، مدیرعامل و از موسسان Chalk.com می‌گوید: «من همیشه فکر می‌کردم معلمی شغل راحتی است. فکر می‌کردم معلم‌ها یک کتاب آموزشی در دست می‌گیرند و از روی آن درس می‌دهند و در ضمن ۳ ماه در سال را هم تعطیل هستند. این تفکر وجود داشت تا زمانی که با معلم‌های دبیرستان خودم ملاقات کردم و فهمیدم آنها با حجم کاری زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و درگیر برنامه‌ریزی درسی، ارزیابی و انضباط دانش‌آموزان هستند و به جز آن باید پاسخگوی والدین عصبی و قوانین بوروکراتیک اداری هم باشند. در دو مورد آخر کاری نمی‌توانستم بکنم، اما برای تسهیل وظایف روزانه آنها طراحی Chalk.com را شروع کردم.»

۲)Clef

برنن براین، مدیرعامل و از موسسان Clef ادعا می‌کند: «Clef رمز عبور را از بین می‌برد و روشی امن‌تر و آسان‌تر برای ورود به سایت‌های بدون استفاده از رمز عبور است. به این صورت که ما به جای هر چیز دیگری که لازم است کاربر حفظ یا تایپ کند، شماره تلفن او را شناسایی می‌کنیم. در حال حاضر Clef این قابلیت را برای بیش از ۴۰ هزار سایت فراهم کرده و به سرعت در حال رشد است.

۳)Codie

یک روبات اسباب‌بازی و اپلیکیشنی است که برای نوجوانان طراحی شده است. آموزش برنامه‌نویسی خارج از کلاس‌های سنتی تبدیل به یک صنعت شده، چرا که سازمان‌‌ها – چه انتفاعی و چه غیرانتفاعی – برای انجام این کار خیز برداشته‌اند.
آدام لیپز، مدیرعامل و از موسسان Codie در این زمینه توضیح می‌دهد «تکنولوژی پیرامون ما را فراگرفته و بسیار مهم است که کودکان علاوه‌بر دیجیتالی خواندن، دیجیتالی نوشتن را نیز یاد بگیرند. اسباب‌بازی‌های آموزشی در بازار وجود دارند، اما فاقد قابلیت کافی برای کمک به کدنویسی کودکان و نوجوانان هستند. ما می‌خواهیم ابزار بهتری ایجاد کنیم که الگوهای کدنویسی واقعی را به آنها می‌آموزد و Codie چیزی شبیه «لگو» برای معماران است.

۴)Colatris

وقی یک اپلیکیشن وارد عرصه جهانی می‌شود، باید با فرهنگ‌ها و زبان‌های هدف جدید سازگار شود و Colatris این کار را برای اپلیکیشن‌های موبایل انجام می‌دهد. این فرآیند که «محلی‌سازی» نام دارد، از نظر خدمات پرداخت شده، استفاده از منابع داخلی و زمان ورود به بازار، بسیار گران تمام می‌شود. Colatris به تیم‌ها این توانایی را می‌دهد که تجربیات چندزبانه ارائه کرده و بازار رو به رشد و جهانی موبایل را هدف قرار دهند.
آج سیهلا، مدیرعامل و موسس Colatris می‌گوید: «ماموریت ما این است که برای اپلیکیشن‌های بسیار خوب، صرف‌نظر از اندازه تیم یا منابعی که صرف می‌شود، اثر جهانی درنظر بگیریم. Colatris موانع زبانی برای اپلیکیشن‌های موبایل را از میان برمی‌دارد. تکنولوژی تاثیرگذار باید برای هر زبان بیگانه‌ای کارآیی موثر داشته باشد.

۵)Dosed

افرادی که دیابت دارند همواره در حال تخمین اطلاعات تغذیه‌ای هستند و بارها اتفاق افتاده که در اندازه‌گیری دوز انسولین مورد نیاز خود دچار محاسبات غلط شده‌اند. شرکت Dosed با یک معادله، تخمین‌ها و محاسبات ریاضی را انجام می‌دهد، اطلاعات دقیق‌تری فراهم می‌کند و ریسک خطای انسانی را از بین می‌برد. Dosed یک راه حل موبایل است که هدف آن ایجاد انقلابی در مدیریت دیابت نوع یک و تعیین دوز انسولین مورد نیاز برای آن است.
دنیل فاین، موسس و مدیرعامل Dosed می‌گوید: «برادرم در سن ۷ سالگی به دیابت مبتلا شد. تا به امروز علاوه‌بر یافتن راه حلی برای کنترل دیابت برای بیماران، بیش از ۹/ ۱ میلیون دلار درآمد کسب‌ کرده‌ایم.»

۶)Embr labs

این شرکت معتقد است دما یک مساله شخصی است و ماموریت آنها این است که کنترل دما را در اختیار خود افراد قرار دهند. اولین محصول Embr به نام Wristify، یک ترموستات شخصی است که به افراد کمک می‌کند با ایجاد دسترسی به گرما و سرمای مورد نظر خود، احساس راحتی داشته باشند. این محصول همچنین به کاهش اتلاف انرژی در ساختمان‌ها کمک می‌کند.
سم شیمز، از موسسان Embr می‌گوید «به‌دلیل اشتیاقی که به حفظ و کاهش اتلاف انرژی مورد نیاز در ساختمان‌ها داشتیم، روشی کشف کردیم که نشان می‌دهد دما نه تنها می‌تواند آسایش افراد را افزایش دهد، بلکه می‌تواند از نظر احساسی بر آنها اثر داشته باشد و در آرامش و بازیابی انرژی به آنها کمک کند. این راهکار را از داستان‌هایی مبنی بر شکایت افراد از ناتوانی در کنترل دما الهام گرفته‌ایم و معتقدیم محصول ما می‌تواند زندگی آنها را متحول کند.»

۷)Enplug

نرم‌افزار Enplug هرگونه نمایش دیجیتال (تلویزیون، بیلبورد و…) را از یک کانال ارتباطی یک طرفه و ساکن به نمایشی تعاملی و واقعی تبدیل می‌کند. بازار اپلیکیشن Enplug به کسب‌وکارها امکان می‌دهد بیشترین تنوع محتوای بازاریابی و تعهد را برای نمایش‌های خود استفاده کنند، از رسانه‌های اجتماعی گرفته تا اخبار و بسیاری اپلیکیشن‌های پیشرفته دیگر.
نانزی لیو، مدیرعامل Enplug می‌گوید «ماموریت ما این است که به پایگاه عملی برای رایانش عمومی تبدیل شویم؛ الگوی جدیدی که در حال تعریف آن هستیم تا پیشرفت‌های انقلابی وب را به دنیای فیزیکی بیاوریم. ارتباط اینترنتی موبایل به صورت بی‌سابقه‌ای در صفحات بسیار کوچک در دست کاربران اتفاق می‌افتد و تعاملات فیزیکی واقعی بین افراد را به حداقل می‌رساند. Enplug و رایانش عمومی ارتباطات بین افراد را بازسازی کرده و توسعه می‌دهد.»

۸)Fever Smart

یک سیستم نظارت دمای بدن است که به افراد امکان می‌دهد دمای بدن را به‌طور مداوم و از راه دور بسنجند. ویژگی پیشگیری‌کننده این سیستم باعث می‌شود کاربران بتوانند مسائل خطرناک مربوط به سلامتی را زودتر تشخیص دهند.
شرکت Fever Smart بعد از اینکه یکی از موسسان آن تحت شیمی‌درمانی قرار گرفت و نیاز بود دمای بدنش مرتب چک شود، از یک ایده به اینجا رسید.

۹)Grove Labs

شرکت Grove Labs معتقد است افراد در هر کجایی که هستند، حتی در مناطق سردسیر، می‌توانند برخی مواد غذایی سالم را خودشان پرورش دهند. سیستم غذایی فعلی جهان ناپایدار است، چون باعث فرسایش خاک می‌شود، آب را آلوده می‌کند، تاثیر قابل توجهی بر تغییرات آب و هوایی کره زمین دارد و عادات غذایی بد را ترویج می‌دهد. توانمندسازی افراد برای پرورش مواد غذایی سالم ایده بسیار خوبی هم برای کره زمین و هم برای خود افراد است.
گابه بلنکت، مدیرعامل و از موسسان شرکت Grove یادآوری می‌کند: «در آخرین سالی که در موسسه تکنولوژی ماساچوست درس می‌خواندیم، یکی از دوستانم یک باغچه خانگی درست کرده بود و سبزیجات و میوه‌های تازه و گیاهان خوراکی را در زمستان کشت می‌کردیم. ما می‌دانستیم که اگر بتوانیم این سیستم‌ها را برای زیبایی در خانه افراد طراحی کنیم و عنصر تکنولوژی را هم به آن اضافه کنیم تا رشد مواد غذایی آسان‌تر باشد، می‌توانیم دنیای سالم‌تر و پایدارتری داشته باشیم و در ضمن کسب‌وکار بسیار باارزشی برای خودمان ایجاد کنیم.»

۱۰)Oxie

می‌توان Oxie را اولین تصفیه‌کننده هوای هوشمند و پوشیدنی دانست. این وسیله به اندازه کافی نرم است تا زیر یقه لباس شما قرار گیرد و هوای اطراف را تصفیه کند. Oxie با تکنولوژی آیرودینامیک پیشرفته همراه است و طراحی زیبا و کارآمدی دارد تا کاربران را از آلودگی‌های ناشی از دود ترافیک، ریزگردها و میکروب‌ها حفظ کند.
سارا تولین، مدیرعامل و موسس Oxie می‌گوید: «Oxie زمانی متولد شد که در راه رسیدن به محل کارم ابری از دود اتوبوس مرا احاطه کرده بود. آلودگی هوا بزرگ‌ترین تهدید زیست محیطی برای بهداشت جهانی است که شیوع بیماری‌هایی مانند آسم را دامن می‌زند. بسیاری از بیماران در بند هزینه‌های تکرارشونده و عوارض جانبی داروها هستند که در مورد بسیاری از آنها می‌توان از این عوارض پیشگیری کرد. مصرف‌کنندگان Oxie می‌توانند با این وسیله خود را از گزند گرد و غبارها حفظ کنند.»

۱۱)VirtualU

این ابزار تکنولوژی مدل‌سازی انسانی سه‌بعدی را با فضای تناسب اندام تلفیق می‌کند، به طوری که افراد می‌توانند تغییرات بدنی خود را هنگام انجام کار به‌طور دقیق پیگیری کنند. اسکنر VirtualU دقت میلی‌متری دارد و به افراد امکان می‌دهد قد، وزن، نسبت قد و وزن، جرم بدن، درصد چربی، تراکم عضلات و محیط مجازی هر عضو بدن را با یک اسکن ۲۰ ثانیه‌ای اندازه بگیرند.
کارولین پو، مدیر و از موسسان Virtual U تصریح کرده: «این کار را با استفاده از داده‌های بزرگ انجام می‌دهیم. تصور کنید که می‌توانید یک مدل سه‌بعدی از خودتان را در گوشی تلفن ببینید و بدانید دقیقا در کدام قسمت بدنتان عضله بیشتری جمع می‌شود و در کدام قسمت چربی از دست می‌دهید. افراد دیگر مجبور نیستند ارزیابی‌های پیچیده برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد سلامتی خود انجام دهند که هر کدام بیش از ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان می‌برد. در نهایت، کاربران می‌توانند از این تکنولوژی برای اتخاذ تصمیم‌های هوشمند و دانستن سایز دقیق خود جهت خرید اینترنتی لباس استفاده کنند.»

۱۲)Wiivv

شرکت Wiivv با تولید کفی‌های منعطف که اطلاعات آن را از طریق گوشی‌های هوشمند مشتریان به عنوان یک اسکنر سه‌بعدی دریافت می‌کند، هر گونه کفش و پوشیدنی را برای افراد راحت و سالم می‌کند.
لویی ویکتور، از موسسان Wiivv می‌گوید: «این کفی‌ها کمک می‌کنند با پیشرفت شکل، عملکرد و انعطاف پای انسان با استفاده از ابزارهای پوشیدنی بیودینامیک و پرینت سه‌بعدی، انسان‌هایی قوی‌تر، شادتر و سالم‌تر داشته باشیم. روزی می‌رسد که Wiivv با فعال نگه داشتن مشتریان، ۱۰ سال به عمر آنها می‌افزاید.»

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه