بنیانگذار تلگرام سرانجام در دبی ساکن شد

0
105

پاول دوروف در گفت و گو با بلومبرگ اعلام کرد به هیچ عنوان قصد ندارد این کسب و کار را که ارزش آن به پنج میلیارد دلار افزایش یافته به کسی واگذار کند، وی افزود حتی در برابر پیشنهاد ۲۰ میلیارد دلاری تسلیم نمی‌شود.

 

خبرنگار بلومبرگ در طبقه بیست و سوم آسمان خراش مدیا سیتی در مراسم افتتاحیه دفتر تلگرام در دبی،از دوروف درباره پیشنهاد واتس‌اپ و اسکایپ برای خریدتلگرام پرسید که وی با صراحت اعلام کرد تلگرام فروشی نیست.

 

وی ارزش فعلی تلگرام را بین سه تا پنج میلیارد دلار اعلام وتاکید کرد حتی اگر ۲۰ میلیارد دلارهم پیشنهاد دهند، آن را نمی‌فروشم، این یک تضمین مادام العمر است. تا آن جا که سرمایه گذاری های دوروف نشان می دهد؛ آدم اهل ریسکی نیست و به غیر از چند تصمیم استراتژیک، کمتر علاقه مند به خرید بوده است.

 

او قبلا گفته بود که چهار سال پیش هرکدام از بیت کوین هایش را ۷۵۰ دلار خریداری کرد و حالا سرمایه یک و نیم میلیون دلاری اش ۳۵ میلیون دلار ارزش دارد. وی همچنین برای دریافت حق شهروندی در دو جزیره حوزه دریای کارائیب سرمایه گذاری خوبی کرد.

 

دوروف در صحبت هایش آینده بیت کوین را مثبت ارزیابی کرد و آن را «طلای دیجیتالی» خواند. وی دلیل نقل مکان کردن به دبی را آزاد بودن شرکت از پرداخت مالیات اعلام کردو گفت:مردمان زیادی در کشورهای غربی نمی دانند که مالیات تا چه اندازه گزینه های پیش رویشان را محدود می کند.

 

در برخی کشورها حتی ممکن است مجبور باشید نیمی از درآمدتان را به عنوان مالیات پرداخت کنید و این یعنی شما در واقع ۱۸۰ روز از سال را برای دولت کار می کنید. اما من فکر می کنم می توانم پولی را که در می آورم، به شیوه های بهتری خرج اجتماع کنم.

 

البته خود دوروف هم باور دارد که زندگی درجامعه ای محافظه کارمانند امارات محدودیت هایی هم برای وی دارد، به ویژه آن که دوروف شخصیتی به شدت متناقض دارد. دوروف متولد سال ۱۹۸۴ میلادی در روسیه به یک اسطوره دراین کشور تبدیل شد؛ وقتی در برابر درخواست دولت روسیه برای ارائه اطلاعات کاربران شبکه اجتماعی اش یعنی VK ، مقاومت کرد وبا شجاعت و جسارت تمام آن ها را به سخره گرفت.

 

دوروف ۳۳ ساله از سال ۲۰۱۴ که مجبور شد سهم باقی مانده اش در بزرگ ترین شبکه اجتماعی روسیه یعنی VK را به یکی از میلیاردرهای نزدیک به کرملین بفروشد، زندگی اش با فناوری عجین شده و از آن زمان روی تلگرام متمرکز شده است. پیام رسان رمزگذاری شده وی، تلگرام، که به اعتقاد خودش ضد هک ساخته شده حالا ۱۸۰ میلیون کاربر دارد که ۴۰ میلیون نفرشان در ایران هستند و روزانه بیش از نیم میلیون نفر دیگر به این جمعیت اضافه می شوند.

 

وی می گویدانگیزه اش از بررسی نحوه استفاده از تلگرام در ایران ارضای حس کنجکاوی است.به گفته دوروف بسیار جالب است که بدانیم عملکرد تلگرام در ایران به عنوان محبوب ترین شبکه اجتماعی چگونه است. این پیام رسان متن باز که هم از طریق تلفن های همراه و هم سیستم های دسکتاپی قابل استفاده است، حدود ۵۰۰ هزار کانال فارسی را میزبانی می کند.

 

دوروف تلگرام را نوعی حرکت خیریه می داند که تازه از اوایل سال آینده به درآمد زایی می رسد ، البته این سود تنها به مقداری خواهد بود که بودجه لازم برای توسعه تلگرام را فراهم کند.(مشخص نیست که این اظهارات مدیر تلگرام به معنای پولی شدن برخی سرویس های این شبکه است یا خیر).

 

دوروف و برادر بزرگ ترش نیکولای که ریاضی دانی برجسته و برنامه نویس رایانه است، تلگرام را به تدریج توسعه داده اند در حالی که برای این که طعمه دستگاه های اطلاعاتی دولتی مانند اف بی آی نشوند،دایم از کشوری به کشور دیگر نقل مکان می کنند.

 

پاول دوروف مدعی است اف بی آی تلاش کرده بود یکی از برنامه نویسانش را در سانفرانسیسکو با رشوه تطمیع کند.حتی محل نگهداری سرورهای تلگرام نیز مخفی نگه داشته شده است و نام بسیاری از کارکنان تلگرام که این روزها میلیونر شده اند، مشخص نیست.تلگرام به تازگی فعالیت های خود را به دفتری در طبقه ۲۳ آسمان خراشی در دبی منتقل کرده است. وی با اشاره به مقر جدید فعالیت هایش در دبی می گوید:من عاشق این مکان هستم.

 

همه چیز خیلی سریع در حال توسعه است؛ دقیقا مانند یک استارتاپ.وی که روسیه را با ۳۰۰ میلیون دلار پول و دو هزار بیت کوین ترک کرده بود این روزها قصد دارد خلاقیت های تازه ای به خرج دهد. دوروف که تولد و دوران کودکی اش در سن پترزبورگ روسیه گذشته، اعلام کرد در سال جدید میلادی «خبر بسیار مهمی» را اعلام می کند.

 

دوروف رابطه نزدیکی با دو تن از مخالفان کلیدی دولت آمریکا یعنی جولیان آسانژ و ادوارد اسنودن دارد. بنیان گذار ویکی لیکس پیشترفناوری رمزگذاری تلگرام را تایید کرد و دوروف نیز در سال ۲۰۱۳ و بعد از حضور افشاگر سازمان امنیت ملی آمریکا در روسیه شغلی را به وی پیشنهاد کرد.

 

در انتها بد نیست به نکته جالبی اشاره کنیم که دوروف نیز بسیار به آن می بالد؛ یکی از سری ترین دولت های دنیا یعنی کرملین نه تنها از تلگرام استفاده می کند بلکه آن را علنا تمجید می کند.چندی پیش سخنگوی پوتین از طریق تلگرام اعلام کرد:تلگرام بسیار کاربردی است و ما از آن برای اطلاع رسانی عمومی استفاده می کنیم اما نه اطلاع رسانی غیرعمومی زیرا دیگر هیچ کجای اینترنت امن نیست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه