بهینه‌سازی فرآیند نوآوری

0
81

در طول این تحقیق، نگاه مان بیشتر به نقش واسطه‌های توسعه (innomediaries) در نوآوری‌های باز و همچنین چگونگی حصول اطمینان از دستیابی هرچه بیشتر شرکت‌های نوآور به ارزش‌های خود به‌واسطه تعامل با چنین تامین‌کنندگانی معطوف شد. به‌علاوه، به نظر می‌رسد این یک مساله مدیریتی باشد که شرکت‌هایی که به‌طور موثر چنین تعاملاتی را در سیستم‌های داخلی خود می‌گنجانند، بهتر می‌توانند از خدمات واسطه‌ای استفاده کنند.

در سمینار آنلاین پیرامون واسطه‌های توسعه، شاهد نقش برجسته سخنرانان مدعو همچون اندی زینگا «Andy Zynga» (مدیر اجرایی شرکت ناین سیگما) و لتیزیا مورتارا «Letizia Mortara » (محقق دانشگاه کمبریج) بودیم که دیدگاه‌های ارزشمندی به لحاظ تئوری و عملی ارائه کردند. اندی زینگا در ابتدا به تفکیک انواع مختلف واسطه‌های توسعه در این بازار پرداخت.
• واسطه‌هایی که با توجه به میزان تعامل بین اعضا و مشتریان خود، خدمات واسطه‌ای ارائه می‌دهند: خدماتی مانند تحقیق و تفحص در مورد دانش خارجی، یافتن راهکارهای تخصصی که در دستاوردها و خدمات مشتریان خود ادغام شده‌اند. (شرکت‌هایی مانند زیگما ناین، اینوسنتیو و‌ای ایکس سی).
• دلالانی که بر اساس نوع تعامل بین شرکت‌ها و فناوری، خدمات واسطه‌ای ارائه می‌دهند: ارائه زیر ساخت، ایجاد بستر‌های شبکه‌ای که نیازمندی‌ها و پیشنهادهای مربوط به فناوری را می‌توان در آنجا به اشتراک گذاشت.
با توجه به این دسته‌بندی مشخص است انواع متفاوتی از واسطه‌ها وجود دارد و روشی که آنها برای ارائه خدمات خود به‌کار می‌گیرند ممکن است از یک واسطه به واسطه دیگر متفاوت باشد اما به‌طور کلی واسطه‌ها در موارد متعددی به شرکت‌های نوآور کمک می‌کنند: یافتن راهکارهایی برای نیازمندی‌های ویژه نوآوری، یافتن خریداران / صاحب امتیازان برای IPهای موجود، آشنایی با کارشناسان در زمینه‌های متعدد، توسعه چشم‌اندازها و راهکارهای مربوط به فناوری، ابداع دستاوردهای نوین و به‌کارگیری نوآوری‌های باز در سازمان.

پویایی بازار

با توجه به شرایط فعلی بازار که واسطه‌ها با آن مواجه هستند، اندی زینگا مشکلات زیر را شناسایی کرد:
• چرخه تولید کوتاه‌تر و جهانی شدن که منجر به افزایش تقاضا برای ارائه خدمات مرتبط با نوآوری‌های باز شده است.
• چگونگی مواجهه با مشکل محدودیت ورود شرکت‌کنندگان جدید
• افزایش تقاضای شرکت‌های کوچک‌تر و مساله هزینه‌های فروش
• درخواست حمایت‌های پی در پی به‌منظور کشف ارزش‌های بیشتر به واسطه راهکارها
برای مثال GE، در نظر داشت به‌منظور تایید و سنجش بستر فناوری حساس و جدید بر مبنای برچسب اچ اف «HF RFID»۱، شرکای بی واسطه و مستقیم توسعه کاربردی را شناسایی کند. شرکت ناین سیگما، به‌عنوان یک واسطه توسعه، ۳۶ شریک احتمالی GE را شناسایی کرد و در نهایت GE با یک سازمان اروپایی قرارداد بست. روند شرکت ناین سیگما برای دسترسی به شرکای احتمالی در انجمن جهانی فناوری و تسهیل امکان برقراری تماس با مخاطبان صنایع شناسایی شده در GE، باعث امکان ایجاد ارتباط با طیف وسیعی از شرکای موجود شد که بسیاری از آنها را GE هرگز به حساب نمی‌آورد.
مثال دیگر مربوط به سازمان مدیریت تغییرات و انتشار آب و هوایی (CCEMC) است که به‌طور جدی مشغول بررسی چالش‌های مربوط به توسعه‌های تدریجی بوده است. هدف این سازمان توسعه گزارش‌ها و پژوهش درباره نوآوری‌های موفقیت‌آمیز بود؛

شرکت گرند چلنج (Grand Challenge)به‌عنوان یک واسطه توسعه‌ای امکان دستیابی به این هدف را فراهم کرد. انتظار می‌رود گرند چلنج، فناوری‌های متعددی را شناسایی کند که به‌واسطه آنها تبدیل کربن از یک ماده بی فایده به یک سرمایه که کاهش قابل‌توجهی در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد، محقق شود. شرکت سیگما ناین با همکاری سازمان مدیریت تغییرات و انتشار آب و هوایی و کمیته آنها به تعریف اهداف، شناسایی نیازها و اتحاد همه سهامداران حول محور دیدگاهی مشترک پرداختند. این شرکت همچنین تمامی جنبه‌های اهداف گرند چلنج، PR و کمک‌رسانی، هماهنگی با سازمان مدیریت تغییرات و انتشار آب و هوایی و شریک آژانس بازاریابی آن را هماهنگ کرد. محققان عمدتا نقش واسطه‌های توسعه در فعالیت‌های مربوط به نوآوری‌های باز شرکت‌ها را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که استفاده از خدمات واسطه‌ای به‌طور بالقوه می‌تواند به شرکت‌های نوآور به لحاظ دستیابی به علوم خارجی و بهینه‌سازی فرآیندهای یادگیری داخلی و بین سازمانی کمک کند. باوجود شکل‌گیری این اصل، تحقیقات تکمیلی نشان می‌دهد برخی از شرکت‌ها در مقایسه با سایر شرکت‌ها، از خدمات واسطه‌ای استفاده بهینه‌تری می‌کنند.
در این خصوص، لتیزیا مورتارا نتایج مهم حاصل از تحقیق خود را مورد تاکید قرار داد. واسطه‌های توسعه مختلف رویکردهای کاری متعدد، پشتیبانی‌های شبکه‌ای گوناگون و توانایی‌های متفاوتی دارند؛ بسیار مهم است که یک شرکت نوآور، واسطه مناسبی را برای انجام امور ضروری انتخاب کند.

 
برای مثال، چنانچه به لحاظ روند کاری مابین واسطه و مشتری، ناهماهنگی وجود داشته باشد، ممکن است بر موفقیت رابطه تاثیر منفی بگذارد. علاوه‌بر این، تحقیقات نشان می‌دهد شرکت‌هایی که روابط موثر داخلی با واسطه‌های خود ایجاد می‌کنند مثلا از طریق اتصال این تعاملات به راهکارهای جمعی در مقایسه با شرکت‌هایی که سازماندهی داخلی خوبی ندارند، بهره بیشتری از خدمات واسطه‌ای می‌برند.

مشکلات شرکت‌ها برای انتخاب تامین‌کنندگان خدمات نوآوری

برخی از اعضای گردهمایی به بررسی مشکلاتی که شرکت‌ها برای انتخاب تامین‌کنندگان خدمات نوآوری‌های باز با آن مواجه هستند، پرداختند.
آنها خاطر نشان کردند که شرکت‌های نوآور در برخی موارد هیچ تصویر روشنی درباره آنچه دقیقا از واسطه‌ها می‌خواهند، ندارند و این موضوع می‌تواند یک نوع ناهماهنگی بین عرضه و تقاضا (انتظارات و خدمات) ایجاد کند و در نهایت منجر به بروز نارضایتی از خدمات ارائه شده توسط واسطه‌ها شود. به‌علاوه، گاهی اوقات انتظارات شرکت‌های نوآور به‌طور نامعقولی بالاست، بنابراین باعث ناامیدی آنها
می‌شود.
اعضای گردهمایی همچنین یادآور شدند که ممکن است فقدان تجربه در شرکت‌های نوآور (فرآیند انتخاب ناشیانه واسطه‌ها، نیازهای نامعلوم، کمبود روش‌های داخلی حاکم بر تعاملات بین واسطه‌ها و…) و واسطه‌های توسعه (تغییر نحوه عرضه خدمات، مدیریت نامناسب انتظارات و…) منجر به روابط نسبتا مطلوب شود.

اهمیت یک شبکه سفارشی

موضوع جالب دیگری که توسط اعضای گردهمایی مدیریت و سازماندهی نوآوری‌های باز مطرح شد، این بود که آیا ایجاد شبکه‌های سفارشی برای رسیدگی به هر یک از درخواست‌های مشتریان یا دریافت مداوم آنها از شبکه‌ای یکسان تصمیم درستی است. برخی از واسطه‌های توسعه نوآوری مانند شرکت ناین‌سیگما بر این باورند که هر یک از مسائل مربوط به نوآوری منحصربه‌فرد است و اینکه لازم است شبکه‌ای جدید از ارائه‌دهندگان راهکارهای احتمالی به‌منظور ارائه هرچه موثرتر استراتژی‌های ارزشمند و خلاقانه به مشتریان به‌وجود آید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه