بیش از ۲۷ میلیون نفر در ایران مشترک اینترنت موبایل هستند

0
85

بر اساس آمارهای رسمی منتشرشده، اکنون در ایران بیش از ۳۶ میلیون مشترک اینترنت و از آن میان ۲۷ میلیون مشترک اینترنت موبایل وجود دارد. تعداد مشترکان اینترنت در ایران به نسبت سال ۹۲ رشدی حدودا ۱۰ میلیونی داشته است.

به گزارش ایسنا، طبق آمارهای منتشرشده توسط وزارت ارتباطات ایران از ۹ ماه اول سال گذشته (۱۳۹۵)، تعداد مشترکان پهن‌باند سیار به بیش از ۲۷ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۶۱۹ نفر و تعداد مشترکان پهن‌باند ثابت به بیش از ۹ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۹۴۳ نفر رسیده است.

19453579_303

همچنین تا پایان آذر ماه سال ۹۵ بیش از ۱۵۱ میلیون و ۸۸۰ هزار سیم‌کارت از اپراتورهای مختلف (همراه اول، ایرانسل، رایتل و تالیا) واگذار شده است. از این میان، همچون سال‌های گذشته، کماکان در حوزه ارتباطات موبایلی حدود نیمی از سیم‌کارت‌های واگذارشده بلااستفاده مانده و در حالت غیرفعال‌اند.
آمار وزارت ارتباطات اما نشان می‌دهد که ۸۰ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۲۴۹ سیم‌کارت واگذارشده فعال هستند.

بر اساس همین آمار، ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران در ۹ ماه اول سال گذشته به ۰۵/ ۱۰۱ درصد رسیده است. ضریب نفوذ تلفن ثابت هم تا پایان آذر ماه همان سال ۳۸/۵۲ درصد بوده است. آمار وزارت ارتباطات تعداد خطوط ثابت دایرشده در ایران را حدود ۳۰ میلیون و ۵۰۵ هزار خط نشان می‌دهد.
علاوه بر این در سراسر ایران حدود ۱۲۱ هزار و ۴۴۳ تلفن همگانی وجود دارد و بیش از ۴۹ هزار و ۱۴ روستا هم از تلفن خانگی بهره‌مند هستند.

co3142
آمارهای سال ۹۲ “سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت” ایران نشان می‌داد که ۴۰ میلیون و ۷۱۸ هزار و ۷۴۰ کاربر اینترنت در ایران وجود دارند. هم‌زمان اما روشن بود که همه‌ی این کاربران مشترکان دائمی اینترنت نیستند. تعداد مشترکان اینترنت در ایران در اواسط آن سال ۲۶ میلیون و ۶۷۶ هزار و ۹۴۸ نفر اعلام شده بود.

 

همچنین با توجه به جمعیت اعلام‌شده‌ی ۷۵ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۶۶۹ نفری ایران در سال ۱۳۹۲، ضریب نفوذ اینترنت تا پایان نیمه اول آن سال حدود ۱۸/ ۵۴ درصد برآورد ‌شده بود.
مقایسه‌ای سطحی میان سال ۹۲ با ۹ ماه اول سال ۹۵ نشان می‌دهد که گرچه جمعیت ایران در این مدت به گواه آمار تنها حدود ۵ میلیون رشد کرده و هنوز از مرز ۸۰ میلیون نگذشته، تعداد مشترکان اینترنت در کشور حدود ۱۰ میلیون نفر رشد کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه