بیکاری پنهان در حاشیه شهرها موج می‌زند

0
77

فردین صادق‌ایوبی هنرمند نقاش با انتقاد از موج بیکاری پنهان در حاشیه شهرهای استان کردستان اظهار کرد: دلایل رشد پدیده حاشیه‌نشینی را بیشتر می‌توان در عواملی که مرتبط با اقتصاد سیاسی هستند، جستجو کرد.

وی با بیان این‌که فضاهای فرهنگی هم‌اکنون در روستاها دگرگون شده، خواست‌ مردم تغییر کرده  است، افزود: بسیاری از روستاییانی که به شهرها و اطراف شهرها می‌آیند از سطح اقتصادی زندگی پایین‌تری برخوردار هستند. از آن‌جا که این افراد توان انتخاب محیط زندگی مناسب شهری را ندارند در حاشیه‌های شهر ساکن می‌شوند و با کسب درآمد ناچیز که عمدتا کارگری فصلی و دستفروشی است گذران زندگی دارند.

وی ادامه داد: حاشیه‌های شهر پر است از بیکاری‌های پنهان که در گوشه و کنار شهر می‌توان آنها را دید. در حال حاضر دور میدان آزادی سنندج تا میدان انقلاب را که قدم می‌زنید شاهد هستید که در خیابان‌های اصلی شهر سنندج و پیاده‌راه‌ها دستفروشان نشسته‌اند و از فروش اجناس خود گذران زندگی می‌کنند.

وی با بیان این‌که اداره ارشاد اسلامی کردستان در برابر کسانی که در حاشیه شهر سنندج زندگی می‌کنند هیچ برنامه مشخصی ندارد، اظهار کرد: مردمی که در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند واقعا از نظر اقتصادی، فرهنگی و امکانات زندگی در شرایط ناگواری بسر می‌برند. این مردم چطور باید رشد کنند!؟ دختران و پسرانی که در حاشیه شهرها زندگی می کنند نیازمند آموزش، تشکیل خانواده و برخورداری از حداقل کیفیت زندگی هستند که جامعه از آنها دریغ کرده است.

وی ادامه داد: بعد می‌بینیم که چقدر آمار طلاق بالا رفته است و به دنبال راه کارهایی هستیم که آن را کاهش دهیم در حالیکه بخش عمده از دلایل را باید در گسترش فقر جستجو کنیم و چقدر سقوط از معنویات در این بخش دیده می شود. گرایش به اعتیاد و سایر ناهنجاری‌های اجتماعی محصول بی‌عدالتی‌های اجتماعی هستند.

به گفته وی، شرایط جامعه به سمتی می رود که اعتیاد گسترش پیدا می‌کند و پس از آن می‌خواهیم به دنبال حل مشکل برآییم در حالیکه قبل از آنکه افراد جامعه سقوط کنند ما باید به فکر راه چاره باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه