تعداد هواپیمای مسافربری موجود در جهان

0
360

علیرغم اینکه سازمان‌های مرتبط با صنعت هوانوردی آمارهای متعددی ارائه می‌کنند، اما تقریبا هیچ پاسخ روشنی برای سوال « چند هواپیما در جهان وجود دارد؟» وجود ندارد.

 

بنابر اعلام یاتا، انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی در سال ۲۰۱۷ هواپیماها حدود ۴ میلیارد مسافر را بین نقاط مختلف جهان جابجا کرده‌اند. این عدد معادل نصف تعداد ساکنان کره‌زمین و دو برابر تعداد مسافران در ۱۲ سال پیش است. براساس پیش‌بینی‌ها این رقم در سال ۲۰۳۶ به ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مسافر خواهد رسید. این در حالی است که چه از زمان ممکن شدن پرواز انسان تنها حدود ۱۰۰ سال می‌گذرد و در این مدت زمان هواپیماها به مهم‌ترین وسیله حمل و نقل جهان تبدیل شده‌اند.

 

این افزایش روز افزون تعداد مسافران، نیاز به هواپیماهای جدید را نیز به همان سرعت بالا برده‌ است. جهان امروز نیاز به بوئینگ‌ها، ایرباس‌ها، امبرایرها، سوخوها، میتسوبیشی‌ها و هواپیماهای دیگری دارد؛ هر روز بیشتر از دیروز.

 

در جهان امروز چند هواپیما وجود دارد؟ پاسخ دادن به این سوال کار ساده‌ای نیست، زیرا که دنبال کردن و شمردن هواپیماهای دنیا کاری ناممکن است. با این احوال بر اساس آمار شرکت مشاوره هوانوردی اسنت حدود ۲۳ هزار و ۶۰۰ فروند هواپیمای مسافربری و باربری در جهان وجود دارد و گمان می‌رود ۲ هزار و ۵۰۰ فروند دیگر نیز در انبارها موجود است.

 

آمار دیگری نیز در این زمینه وجود دارد. وبگاه airliners.net معتقد است مجموع هواپیماهای تجاری و نظامی جهان، بدون احتساب هواپیماهای سبک، ۳۹ هزار فروند است و در طول تاریخ هوانوردی بیش از ۱۵۰ هزار فروند هواپیما وجود داشته است.

 

ایکائو، سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی می‌گوید که حجم ناوگان حمل و نقل هوایی جهان هر ۱۵ سال یک بار دو برابر می‌شود و پیش‌بینی می‌شود این اتفاق در سال ۲۰۳۰ مجددا تکرار شود. شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز با تایید این امر می‌گوید که جهان در ۲۰ سال آینده به ۳۹ هزار و ۶۲۰ هواپیمای جدید نیاز دارد و در سال ۲۰۳۷، بدون در نظر گرفتن تعداد هواپیماهایی که به دلیل کهنگی از رده خارج می‌شوند، باید ۶۲ هزار و ۲۲۰ هواپیما در جهان وجود داشته باشد. باید در نظر گرفت که در همه این آمارها تنها هواپیماهای مسافربری لحاظ شده‌اند.

سخنگوی شرکت بوئینگ گفت: «برآوردهای ما بر اساس میانگین رشد شرکت‌های هواپیمایی و نرخ تعویض هواپیماهای قدیمی و ناکارآمد است. بدون شک تعداد مسافران نیز به شکل ویژه‌ای در حال افزایش است.»

 

آمارها نشان می‌دهد هواپیماهای خانواده Boeing 777 با بیش از ۶ هزار فروند و همچنین هواپیماهای خانواده airbus a320 نیز با همین تعداد پرتعدادترین هواپیماهای مسافری جهان در حال حاضر هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه