توصیه های مهم برای طراحی داخلی استارت آپ‌ ها

0
662
طراحی داخلی شرکت اداری استارت آپ

طراحی داخلی در محیط کاری یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر بهره‌وری کارکنان به حساب می‌آید که متاسفانه در ایران خیلی به آن توجه نمی‌شود. این نکته به خصوص برای استارت آپ‌ها که خود را گونه‌ای مدرن از سازمان می‌دانند اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

 

تعداد زیادی از کسب‌و‌کار‌های موفق در زیرزمین و پارکینگ شروع شده‌اند و بعد از کسب سرمایه و در مرحله‌ی رشد به محیط‌های اداری بزرگ‌تر رسیده‌اند. با این حال روحیه‌ی استارتاپی خود را حفظ کرده‌اند و محیط کاری جدید خود را نیز صمیمانه طراحی می‌کنند.

 

نتایج یک تحقیق توسط انجمن طراحان داخلی آمریکا نشان می‌دهد که طراحی محیط اداری یکی از سه عامل موثر بر کارایی و رضایت شغلی به حساب می‌آید. همچنین ۳۱ درصد افرادی که از شغل خود رضایت داشتند در محیط کاری خوبی کار می‌کردند و ۵۰ درصد افرادی که به دنبال یک شغل جدید بودند کار ایده‌آل خود را همراه با محیط اداری مناسب می‌دانستند. این تحقیق بازگو کننده‌ی آن است که تا چه حد محیط کاری برای کارکنان اهمیت دارد.

 

در ادامه با ۳ توصیه‌ی مهم برای بهتر کردن طراحی داخلی محیط کاری آشنا خواهید شد. بنابراین می‌توان با درست کردن محیط، امید به تمرکز بر مسائل اساسی‌تر در حین کار را داشت.

 

 

۱. برای طراحی فضای اداری تمام کارمندان را به همکاری دعوت کنید

 

زمانی که به دنبال طراحی فضای اداری استارت اپ خود هستید از تمامی کارکنان و همکاران خود استفاده کنید و ایده‌ها و نظرات آن‌ها را جویا شوید. در بیشتر مواقع این افراد به دلیل درگیری دایمی با کار، دانستن دقیق فرآیند‌های کاری و نیاز‌های فعلی و آتی خود پیشنهادات خیلی خوبی ارائه می‌دهند. بنابراین در جلسات طوفان مغزی یا نظرسنجی می‌توان از حضور تمام کارمندان بهره برد.

 

طراحی فضای کاری نباید تنها ایده‌ی یک نفر باشد. فضای کار جایی است که تمامی افراد با فرهنگ خودشان در کنار هم برای رسیدن به یک هدف مشخص کار می‌کنند. تشویق به کار و ایجاد روحیه‌ی نشاط آور از اهداف اصلی طراحی فضای اداری است.

 

 

۲. نیازمندی‌های آتی باید مدنظر قرار گیرند

 

در سال ۱۹۹۸ مجموعه  استارت آپ های آمریکایی نزدیک به ۶۳ درصد سود سالیانه دست پیدا کردند و در سال ۲۰۱۴ نرخ رشد مرکب سالانه‌ی  استارت آپ های آمریکایی نزدیک به ۸۵ درصد بود. این آمار نشان می‌دهد که  استارت آپ ها معمولا فرآیند رشد بسیار چشم‌گیری دارند و در این فرآیند مسلما نیاز به نیروی انسانی هم یک امر مهم تلقی خواهد شد. بنابراین علاوه بر نیازهای فعلی در طراحی محیط اداری باید به نیا‌ز‌های آینده هم نگاه کرد.

استارت‌آپ جالبی در آمریکا به وجود آمده که ایده‌ی مبلمان به عنوان سرویس، FaaS، را به دنیای محصولات اداری وارد کرده است. هدف Swivelfly کاهش هزینه‌های مبلمان و تجهیزات اداری  استارت آپ ها است. شرکت‌ها در سال چندین بار هزینه‌های مبلمان و طراحی داخلی پرداخت می‌کنند، این گروه با شناسایی این نیاز با راه‌اندازی سرویس خود، مبلمان را به  استارت آپ ها اجاره می‌دهد. بنابراین  استارت آپ ها می‌توانند هزینه‌های خود را در مقاطع زمانی مختلف مدیریت کنند.

۳. طراحی محیط کار باید در راستای اهداف کلی استارت‌آپ باشد

 

هدف نهایی طراحی فضای داخلی رسیدن به کارایی در محیط کاری است اما نباید از ویژگی‌های دیگر محیط که بازگو کننده‌ی فرهنگ، عادات، رسوم و داستان برند شماست به سادگی گذشت. با این کار نیرو‌های جدید به سرعت با محیط جدید آشنا می‌شوند و فرآیند آموزش آن‌ها احتمالا کمتر طول بکشد.

 

در بسیاری از  استارت آپ های موفق اتاق‌های کاری را نام‌گذاری می‌کنند. نام‌هایی چون شخصیت‌های محبوب فیلم و بازی یا شیرینی و غذاهای مختلف هر کدام از این اسامی می‌توانند نوع نگاه شما به کار و فرهنگ کاری خود را بیان کنند.

 

انعطاف‌پذیری

 

فرآیند رشد یک استارت‌آپ تنها محدود به فروش و افزایش مشتری‌ نیست، طی این فرآیند هر شرکت از نظر ابعاد نیز افزایشی را تجربه می‌کند و باید نیرو‌های انسانی بیشتری را به خود جذب کند. همچنین  استارت آپ ها باید پذیرای تغییرات مداوم برای رسیدن به بهره‌وری بالاتری باشند.

 

فضای داخلی باید طوری باشد که نوآوری را در فرد تشویق کند تا مسائل جدید و پیچیده را حل کند. به علاوه فضای کاری باید چالش‌های بیشتری را برای فرد رقم بزند تا روش‌های کاری خود را متفاوت‌تر انجام دهد. در خیلی از  استارت آپ ها اتاق‌ها حذف و مدیریت در کنار دیگر کارمندان به کار مشغول می‌شود.

 

 

 

تحریریه معماری آرل

کمپانی Last World یک شرکت استارت آپ مبتنی بر سرمایه گذاری بر مشاغل و فعالیت های جدید می باشد. دفتر این کمپانی در شهر لندن واقع شده و فعالیت های گسترده ای در زمینه فناوری های دیجیتال داشته است.

 

طراحی داخلی جدید این شرکت با توجه به ویژگی ها و رنگ های سازمانی این مجموعه بوده و هارمونی قابل درکی از یک کمپانی فناوری چاپ دیجیتال را ارائه کرده است. دفتر شرکت Last World در طبقه سوم یک ساختمان ۶ طبقه واقع شده از یک سطح وسیع ۴۰۰ متری بهره می برد. تقسیم بندی عرصه ها و دفاتر جزء مهم ترین ویژگی طراحی این پروژه می باشد. یکی از ویژگی های مهم طراحی دفتر فوق، مشارکت و همکاری کارمندان این شرکت با طراحان و معماران پروژه بود.

 

طراحی باز و انعطاف پذیر با ترکیب رنگ های شاد و جنبشی که بر اساس نیازهای روحی روانی کارکنان شکل گرفته تأثیر زیادی در روند مثبت داشته است. در واقع تطبیق فضاها و عرصه ها در رساتای اهداف کلی استارت آپ شکل گرفته اند. تعبیه یک منطقه باز و گسترده به همراه مبلمان راحتی و قفسه ای از مجله های مهم و برتر شرکت، تصویر مناسبی از کمپانی Last World را به نمایش گذاشته.

 

می توان ازعان داشت که شکل مدرن سیرکولاسیون و تقسیم بندی فضاها رابطه مستقیمی با نام کمپانی (آخر دنیا) دارد. یکی از خواسته های کارفرما طراحی و ساخت یک دفتر اداری خلاقانه با هزینه ای کم بوده است. همانطور که می بینید متریال های اتاق ها و فضا بسیار ساده بوده و مشخصاً معماران سعی کرده اند تا از رنگ ها متنوع و ترفند های ساده معماری بهره ببرند. موکت های با الگوهای مینیمال، طرح استیکر روی شیشه اتاق ها، مبلمان مدرن و نقاشی صحیح فضاها همگی نشان از یک اجرای مناسب و طرحی ساده دارد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه