خزان کسب و کار در هزارتوی بازار بزرگ

0
204

 

بازار بزرگ تهران ماههاست آرام است،خبری از رونق و جنب و جوش قدیمی‌اش نیست.کاسبان فقط برای دلخوشی کرکره حجره‌ها را بالا می‌برند و سکوتی عمیق،اوج ساعات کاری را در هزارتوی بازار در بر گرفته است. علت این امرچیست؟

 

یکی از دلایل این امر اینست که بازار، تغییرات کسب و کار را درک نکرده ومرکزیت خود را به دلیل به روز نبودن بازاریان باتحولات، از دست داده است. در گذشته کیفیت بسیاری از کالاهایی که در بازار بزرگ تهران عرضه می‌شد، متفاوت با مغازه‌هایی بود که در شهرستان‌ها به فروش کالا می‌پرداختند.

 

اما اکنون، بسیاری از فروشندگان خانگی یا حتی کسانی که مغازه‌ای کوچک در گوشه و کنار شهرها دارند، ترجیح می‌دهند که از بازارهای محلی خود خرید کنند؛ چراکه دیگر برایشان صرفه ندارد که به بازار بزرگ تهران بیایند. گاه اجناس از شهرستانها هم گرانتر است، در حالیکه در گذشته، بازار بزرگ تهران محلی بسیار مناسب برای خریدهای با کیفیت و با قیمت مناسب به شمار می‌رفت.به هرحال به نظر نمی‌رسد بازار بزرگ تهران، به این زودی‌ها تکانی بخورد و دست از رکود بردارد.

 

امروزه کسب وکارها هوشمند شده اند، امروزه روش خرید اصناف درمناطق شهری وحتی شهرستانها تغییر کرده است، رفتار مصرف کنندگان درخرید،با گذشته فرق کرده است .امروزه تجارت الکترونیک به سرعت درحال گسترش است ، امروزه کسب و کارهاهمدیگر را در اینترنت پیدا میکنند و…

این داستان خیلی هادرایران است که هنوزبا ادبیات دهه۶۰و۷۰ شمسی میخواهند در دهه ۹۰ کسب وکارکنند.

“تغییر کنید، قبل از اینکه مجبور به تغییر شوید”

 

برگرفته از نوشته ی استاد بهرنگ احمدی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه