در صورت مفقود شدن ملت کارت چه اقداماتی انجام دهیم.

0
390

نقل از روابط عمومی بانک ملت:

تعریف ملت کارت متمرکز

 

با داشتن ملت کارت متمرکز، مشتریان می توانند علاوه بر تمامی شعب بانک ملت، از طریق کانال های مختلف ارتباطی نظیر اینترنت، فروشگاه های دارای پایانه (POS) ، پایانه های خودپرداز بانک ملت و سایر بانکهای عضو شتاب به حساب های خود دسترسی داشته باشند . به بیان دیگر ملت کارت متمرکز کارتی است برای ارائه خدمات شبانه روزی و فوری به دارندگان حساب های متمرکز نظیر جام، قرض الحسنه پس انداز الکترونیک و …

 

ویژگی های ملت کارت متمرکز

ملت کارت های متمرکز شماره استاندارد دارند و با نام صادر می شوند.

ملت کارت متمرکز دارای پارامتر(CVV2 (Card VerificationValue است و دارندگان ملت کارت متمرکز می توانند به وسیله این کارت و دریافت رمز خرید اینترنتی به راحتی خرید کنند.

 

CVV2 شماره شناسایی دوم مشتری است که سه رقم دارد و در پشت کارت چاپ می شود.

 

رمز خرید اینترنتی، رمز دوم کارت است که صرفاً برای عملیات خرید و پرداخت اینترنتی کاربرد دارد.

 

امکان اضافه نمودن انتقال وجه از ملت کارت متمرکز با استفاده از پایانه های خود پرداز ملت و سایر بانک ها به تمامی کارت های عضو شبکه شتاب.

 

امکان پرداخت انواع قبوض از طریق ملت کارت با استفاده از پایانه های خود پرداز ملت و سایر بانک ها و پایانه های پوز فروشگاهی

 

محل استفاده از ملت کارت متمرکز

 

۱- پایانه های پرداخت الکترونیک ( POS )
دارنده کارت می تواند با استفاده از ملت کارت متمرکز و مراجعه به هر یک از پایانه های پرداخت الکترونیکی (POS) منصوب در فروشگاه ها و مراکز ارائه خدمات کالا بخرند و خدمات فروشگاه مزبور را دریافت کنند .

پایانه های پرداخت الکترونیک (POS) فروشگاهی
* محل ورود کارت (کارت خوان)
* صفحه نمایش
* صفحه کلید
* خروجی رسید مشتری

 

نحوه استفاده ملت کارت متمرکز در پایانه های پرداخت الکترونیک POS

با کشیدن کارت (از بالا به پایین ) در محل شیار کارت خوان پایانه های پرداخت الکترونیکی (POS) فروشگاهی، منوی زیر ظاهر می شود که با استفاده از کلیدهای موجود در صفحه کلید پایانه، می توانید عملیات خود را انتخاب نمایید.

۱)خرید کالا
۲)دریافت موجودی کارت
۳)برگشت کالا

 

خرید کالا

پس از انتخاب عملیات خرید، منوی ورود مبلغ کالا یا خدمات دریافتی ظاهر می شود، مبلغ را وارد کنید ودکمه ثبت را فشار دهید، سپس پیغام رمز نمایان می شود، شماره رمز خود با استفاده از کلید پایانه( POS) وارد کرده و دکمه ثبت را فشار دهید. پس از انجام این عملیات، مبلغ مربوطه از مانده کارت شما کسر خواهد شد و پایانه یک برگ رسید خرید می دهد.

تذکر: از فاش کردن رمز خود برای دیگران جداً پرهیز کنید.

 

دریافت موجودی کارت: امکان دریافت موجودی کارت ، از طریق پایانه های pos فروشگاهی وجود دارد.

 

برگشت کالا

در صورت انصراف از خرید کالا، گزینه برگشت کالا را انتخاب کنید و دکمه ثبت را فشار دهید، سپس پیغام ورود رمز ترمینال ظاهر می شود.( این قسمت توسط فروشنده انجام می شود) سپس سریال تراکنش را وارد کرده ( سریال مزبور بر روی رسید خرید کالا درج گردیده است) پس از انجام این مراحل، مبلغ خرید کالا دوباره به حساب مانده کارت اضافه می شود. شایان ذکر است عملیات برگشت کالا فقط در پایانه های pos فروشگاهی متعلق به بانک ملت ممکن است.

 

۲- پایانه های خودپرداز بانک ملت (ATM )
مشتری گرامی، شما می توانید با مراجعه به هر یک از پایانه های خود پرداز بانک ملت خدمات زیر را دریافت کنید:
۱- برداشت وجه( تا سقف ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال در شبانه روز در صورت کفایت موجودی)
۲- اعلام موجودی کارت
۳- تغییر رمز
۴- انتقال وجه

 

پس از ورود کارت به پایانه، رمز خود را وارد کرده ودکمه ثبت را فشاردهید. سپس گزینه های بالا نمایش داده خواهد شد. با فشار دادن کلید مقابل هر یک از خدمات، می توانید عملیات خود را انتخاب کنید و سایر مراحل را طبق پیام های پایانه ادامه دهید.

 

نکته(۱)توصیه می شود برای آشان شدن از برشدن رمز ویژه ملت کارت، در اولین فرصت با مراجعه به یکی از پایانه های خود پرداز ملت، رمز خود را عوض کنید.

 

نکته(۲)چنانچه رمز خود را سه بار پشت سرهم اشتباه وارد کنید، کارت شما غیر فعال خواهد شد، در این صورت باید با مراجعه به هر یک از شعب بانک فرم های ویژه را تکمیل کنید تا رمز جدید برای کارت صادرشود.

 

۳- پایانه های خودپرداز بانک های عضو شتاب
۱) با استفاده ملت کارت های متمرکز، خدمات زیر را از خودپردازهای عضو شبکه شتاب می توان دریافت کرد.
۲) برداشت وجه تا سقف ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال (در طول شبانه روز در صورت کفایت موجودی)
۳) اعلام موجودی کارت

 

۴- خرید کالا و یا دریافت خدمات از طریق اینترنت
برای استفاده از خدمات پرداخت اینترنتی با کارت های صادره بانک ملت (ملت کارت و بن کارت، کارت هدیه ملت)، نیازمند دسترسی به رمز اینترنتی و پارامتر (CVV2) کارت خود هستید. در این راستا تمهیدات لازم برای گرفتن دو مورد گفته شده موارد یادشده از طریق پایانه های خودپرداز بانک ملت در سرا سر کشور، اندیشیده شده است.
شما می توانید با مراجعه به هر یک از این پایانه های به روش زیر اقدام و رمز اینترنتی وپارامتر (CVV2)کارت خود را دریافت نمایید:

۱- ملت کارت خود را در پایانه خودپرداز بانک ملت (ATM) قرار دهید.
۲- رمز کارت خود را وارد نموده و کلید ثبت را فشار دهید.
۳- سپس دکمه مقابل گزینه تغییر رمز را فشار دهید.
۴- گزینه تغییر رمز اینترنتی را انتخاب کنید.
۵- رمز اینترنتی انتخابی خود را حداقل در ۴ و حداکثر در۱۲ رقم وارد نمایید و مجدداٌ طبق فرمان سیستم رمز را تکرار نمایید.
۶-پس از انجام موفقیت آمیز عملیات ، رمز اینترنتی شما فعال می شود و پارامتر (CVV2) همراه تاریخ انقضاء آن بر روی رسید دستگاه چاپ شده و تحویل می گردد.

 

درصورت مفقود شدن کارت باید در اولین فرصت با در دست داشتن مدارک شناسائی، به یکی از شعب بانک ملت مراجعه کنید تا برای مسدود نمودن کارت و صدور کارت جدید اقدام شود .

 

صدور رمز المثنی و رفع بلوک از کارت با ارائه اصل کارت از طریق تمام شعب بانک ملت امکان پذیر است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه