شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌وکار شما چه می‌کنند؟

0
64

چندسال پیش کسب‌وکارهای مختلف با خود فکر می‌کردند که چرا باید از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند. مطمئنا این سوالی است که ذهن بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای امروز ما در ایران را به خود مشغول کرده است.

 

بسیاری از آن‌ها این مسیر را از سال‌ها پیش آغاز کرده‌اند و امروزه در این حوزه سرآمدند و برای بقیه این استفاده را به روشنی به نمایش می‌گذارند.

 

اگر شما از این شبکه‌ها استفاده نمی‌کنید کسب‌وکار شما یک بیزینس قدیمی و ایستا به مخاطبان آن معرفی می‌گردد. در سال ۲۰۱۳ بسیاری از کسب‌وکارها سرمایه‌گذاری بر روی شبکه‌های اجتماعی را اولین اولویت خود در ارتقا و برندسازی قرار داده‌اند.

 

اگرچه این کسب‌وکار ها با این حقیقت که این کار را نباید فقط به جهت دارا بودن این شبکه‌ها انجام دهند؛ بلکه بیشتر دربارۀ این موصوع است که آن‌ها چگونه از آن استفاده نمایند. این کسب‌وکارها به دنبال یافتن راهی هستند تا از این شبکه‌ها به عنوان اهرمی برای پول‌سازی استفاده نمایند.

 

 «مسئله تنها دربارۀ داشتن شبکه‌های اجتماعی توسط کسب‌وکارها نیست، بلکه نحوۀ استفاده از آن‌ها بسیار مهم است!»

اغلب سعی می‌کنیم چگونگی ستاره شدن و در جایگاه بهتر قرار گرفتن برخی کسب‌وکارهای کوچک را به واسطۀ استفادۀ صحیح از شبکه‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهیم.

 

این عمل باعث شده است آن‌ها عکس العمل‌های سریعتر و خلاقانه‌تری به اتفاقات و مسائل پیرامون کسب‌وکار خود داشته باشند و به همین جهت پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این راه کسب نمایند. اگرچه تنها شرکت‌های بزرگ می‌توانند با بودجه‌های عظیم خود در این عرصه سریع جایگاه کسب کنند اما کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز بایستی به این امر توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

برای کسب‌وکارهای کوچک جایگاه هوشمندانه محتوای مناسب عکس العمل سریع و به موقع، ۳ اصل پیروزی در راه جذب مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی است.

 

اگرچه در سال ۲۰۱۳ با انتخاب بیشتر کسب‌وکارها و حضور آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی رونق بازار به همۀ آن‌ها سودهای زیادی رسانید اما این موضوع برای کسب‌وکارهای کوچک عددهای بزرگ‌تری را نشان می‌داد. رشد آن‌ها سریع‌تر شده و سود بیشتر باعث به وجود آمدن به یکباره بسیاری از کسب‌وکارهای حوزه میانی و متوسط فعلی گشت.

 

از آمار ترافیک ارجاعی به سایت‌های تجاری در سال ۲۰۱۲ که بالغ بر ۳۶.۳میلیون نفر بازدید در هرماه بود به عدد ۵۱.۵میلیون نفر بازدید ماهانه در سال ۲۰۱۳ رسیدیم. این مطلب رشد ۴۲% حجم ترافیک انتقالی شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک، توییتر، گوگل پلاس و یوتیوب به سایت‌های تجاری را نشان می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد ۶۳% از این بازدیدکننده‌ها از این سایت‌ها خرید داشته‌اند!!! همچنین این موفقیت باعث شد تا ۴۰۰% رشد در تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی افزایش یابد.

 

نتایج تحقیقات در این سال نشان داد ۱۰ برند برتر در حوزۀ شبکه‌های اجتماعی بیش از ۵۰۰میلیون مخاطب را در این شبکه‌ها با خود مرتبط کرده‌اند و تقریبا ۳۰% مخاطبان فیسبوک را در اختیار دارند. همچنین آن‌ها در بازۀ زمانی خاصی رشد بی‌سابقه ۱.۵میلیون کاربر مرتبط را به وسیلۀ نظردهی و به اشتراک‌گذاری لینک خرید و مطالب خود به دست آوردند.

 

این کسب‌وکارها رشدی ۱۵۰% در سرمایه‌گذاری برای استفاده‌های استراتژیک از این شبکه‌ها داشته‌اند و در این مسیر تکنیک‌هایی همچون: ارتباط با تاثیرگذارترین افراد در شبکه‌های اجتماعی مختلف (نشانه‌گذاری گروه‌های مخاطب خاص در فیسبوک) استفاده از کلید به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی درون محتوای سایت‌های خود را به وجود آوردند.

 

این نتایج به طور باورنکردنی موید این مطلب است که کسب‌وکارهای کوچک با اندکی صرف زمان و انرژی و البته سرمایه‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به موفقیت‌های کلانی دست یابند و راهی را که به واسطۀ تبلیغات غیر اثربخش و نامعلوم خود می‌پیمودند را با هزینه‌ای کمتر و با نتیجه‌ای بسیار فراتر از حد انتظارات بپیمایند.

ایمان حیدری

منبع: کانال تخصصی بازاریابان محتوایی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه