اندر حکایت مزایا و معایب مراکز خرید طلا و جواهر تهران

0
370

به نقل از سایت “TehranImage“، پایگاه تهران شناسی

در میان زرق و برق بوتیک های لباس های زنانه و انواع فروشگاه های لوازم دکوری چینی که این روز ها جزء جدایی ناپذیر خانه های ایرانی شده است و جایگزین گلیم و گبه و سماور شده است، با ورود به مراکز خرید طلا وجواهر و ساعت، با هنر نمایی طلا و جواهرساز های ایرانی مواجه می شویم که چشم هر فردی را به خود خیره می کند و منطقی است که برای محافظت از این جواهرات گران بها باید تمهیدات امنیتی ویژه ای در نظر گرفته شود.

 

برای نمونه در مرکز خرید طلای میلادنور با توجه به واقع بودن بورس طلا در طبقه سوم، جریان خرید مشتریان دور از دیدرس افراد مشکوک است و همچنین تجهیز پاساژ به دوربین های مداربسته و و نگهبان های آموزش دیده، فضای آرام و امنی را جهت اطمینان خاطر مشتریان ایجاد کرده است. در این مجتمع امکاناتی برای رفاه حال مشتریان فراهم شده است که از جمله می توان به امکانات گرمایشی و سرمایشی و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

 

با توجه به احداث این مجتمع در مکانی دور از مرکز شهر و ترافیک، دسترسی آسانی از تمام مناطق تهران دارد و علاوه بر آن پارکینگ اختصاصی مجتمع میلاد نور و پارکینگ های مجاور مجتمع این سهولت را دو چندان کرده است.

 

از دیگر مزایای مرکز خرید طلای میلادنور می توان به سطح کیفیت و لوکس و مد روز بودن اجناس اشاره کرد. با تمام این اوصاف این مجتمع رسما از سال ۱۳۸۱ آغاز به کار کرده است اما میلادنور با تمام این امکانات هنوز به عنوان یک مرکز خرید طلا و جواهر شناخته نشده است.

 

هم اکنون ۴۰ گالری طلاوجواهر و ساعت مشغول به فعالیت هستند که هرکدامشان از افراد سرشناس صنف هستند؛ گالری های جواهر بختیاری، الهام، پرنسس و نفیس چند واحد برتر این مجتمع هستند.

 اقدسیه

منطقه اقدسیه متشکل از سه پاساژ صدف، مجتمع تجاری اقدسیه و صاحبقرانیه است که در این بین پاساژ صدف با قدمت ۲۰ ساله ای که دارد، برای هر علاقه مند به طلا آشنا است.

 

این سه پاساژ با حضور بیش از ۴۰ گالری برجسته پذیرای تمام مشتریان و بازدیدکنندگان است. از مزیت های پاساژها، سیستم امنیتی کامل، تهویه هوای سرد و گرم و سرویس های بهداشتی مناسب را نام برد. که این امکانات فضای مناسبی را برای بازدید مشتریان فراهم آورده است.
از گالری دارهای معروف این منطقه می توان به آقای محمد جواهری بصیر، مرتضی عباسی، مهرداد مالک معظم و گالری مادر ( آقای شیرازی ) اشاره کرد.

 

منطقه اقدسیه به دلیل دور بودن از مرکز شهر و شلوغی و ترافیک مد نظر خیلی از مشتریان طلاوجواهر در تهران بوده است.
محصولات گالری های این منطقه هم بسته به موقعیت جغرافیایی اقدسیه از جدید ترین و لوکس ترین محصولات موجود در تهران است که طبق آخرین ژورنال های روز دنیا ساخته و در اختیار علاقه مندان قرار داده می شود.

 قائم

مرکز خرید قائم نیز یکی از بزرگ ترین و معروف ترین مراکز طلا و جواهر در تهران است که با بیش از ۱۰۰ گالری طلا و جواهر در مرکزیت تجریش به عنوان یکی از قطب های طلا و جواهر شناخته شده است که دلیل این شناخت مردم ۱۵ سال سابقه تاسیس و فعالیت آنست.

 

از مزیت های مرکز خرید قائم، نزدیکی مکان اتحادیه طلا و جواهر شمیران به پاساژ است و اتحادیه، مستقیم از نظر کیفی محصولات و قیمت گذاری، تمام واحدها را تحت پوشش قرار می دهند و مشتریان برای اطمینان بیشتر و یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد طلا و یا کسبه پاساژ می توانند به دفتر اتحادیه شمیران، جنب پاساژ قائم مراجعه کنند.

 

برای رفاه حال علاقه مندان تمهیداتی در نظر گرفته شده که از آن قبیل می توان به ایجاد سیستم های تهویه هوای مطلوب و سرویس های بهداشتی و تجهیز مجتمع به دوربین های مداربسته جهت ایجاد امنیت بیشتر اشاره کرد.

 

محصولات گالری های پاساژ قائم بسیار متنوع بوده ومطابق با سبک کارهای روز ایتالیا وترکیه است و باب طبع تمامی علاقمندان به طلا می باشد.
اما با تمام این اوصاف ترافیک و پارکینگ، مشکلی است که باعث نارضایتی خیلی از علاقمندان به خرید طلا شده است. و به این ترتیب نبود پارکینگ خیلی از مشتریان طلا در تهران را مجاب کرده تا برای خرید طلا به مراکز دیگر بروند.

 به سراغ منطقه میرداماد میرویم

اما بازار طلای میرداماد فقط به یک پاساژ ختم نمی شود؛ حوالی میدان مادر و خیابان شاه نظری بیش از ۵۰۰ واحد صنفی طلا مشغول به فعالیت هستند که تعدادی از آنها در پاساژهای بزرگی نظیر پاساژ گنجینه محسنی، پاساژ مادر، میرداماد، مریم و چند پاساژ دیگر، و تعدادی هم خارج از پاساژ پذیرای علاقمندان به طلا هستند. از گالری های سرشناس و فعال در این منطقه می توان به گالری های مظفریان، گوهربین، لعل ( آقای روشن روان )، باگت ( شهرابی) و… اشاره کرد.
البته جدا از واحد های فروش طلاو جواهر، طلاسازها و مخراجکاران بسیاری نیز در این منطقه فعالیت می کنند.

 

در بحث وسعت، تعدد گالری ها و تنوع محصولات از نظر سبک کاری و قیمت اجناس هیچ ایرادی وارد نیست ولی باز هم ترافیک و پارکینگ باعث نارضایتی برخی از مشتریان شده است و این مشکلات علاقه مندان به خرید طلا از منطقه میرداماد را بر سر دوراهی قرار می دهد.

 مرکز گاندی

خیابان گاندی که زمانی مرکز فروش جدید ترین و لوکس ترین جواهرات در تهران بود و همیشه مملو از جمع علاقه مندان به خرید طلا بود، امروزه به دلیل بورس پارچه که در خیابان گاندی احداث شده، هر روز از تعداد مشتریان و بازدید کنندگان مرکز گاندی کم می شود.

 

به همین دلیل گاندی دیگر یک بورس تخصصی برای علاقه مندان به طلاوجواهر نیست و قانون پارک ممنوع خیابان گاندی و ازدیاد ترافیک هم مزید بر علت شده تا خیلی از گالری ها هم از خیابان گاندی نقل مکان کنند.

 

به مرکز شهر می رسیم و بازار طلای کریمخان

منطقه کریمخان هم به غیر از پاساژ نگین مانند میرداماد خیلی از فعالان و گالری دارهای طلا را در خارج از پاساژها دارد. اما مجتمع نگین هم با قدمت ۲۵ ساله در قلب کریمخان با بیش از ۱۰۰ گالری حرف اول را می زند.

 

منطقه کریمخان نزدیک به ۳۰۰ فعال صنف طلا را در قسمت های فروش طلاو جواهر و سکه، ساخت طلا و مخراج کاری در خود جای داده است و از نظر قدمت و وسعت در صنف طلا یکی از قطب های ایران است.

 

از مزیت های کریمخان باز می توان به متنوع بودن محصولات با سطح کیفی بالا اشاره کرد اما ایراداتی که به کریمخان وارد است تنها به بحث ترافیک و مشکل پارکینگ مختص نمی شود، بلکه طرح ترافیک شهر تهران نیز دسترسی به این منطقه را برای علاقه مندان به خرید طلا سخت تر کرده است. اما این مشکلات هنوز مردم ساکن تهران را مجاب نکرده که بازار طلای کریمخان را فراموش کنند.

 

منطقه بازار در تهران از قدیم مرکز صنف طلاوجواهر بوده است، و از نظر وسعت هم شکی نیست که بزرگ ترین بازرا طلای ایران است.
از مزیت های این منطقه می توان به حضور اکثر طلا سازها و طلا فروشی های با سابقه و صاحب سبک در این صنف اشاره کرد.

 

به جز افراد مرتبط و همکاران صنف طلا مثل بنک داران و توزیع کنندگان و ریخته گران طلا، واحد هایی که در قسمت ساخت و فروش طلاوجواهر هستند هم کم نیست.
از دیگر مزیت های بازار فروش و ساخت طلاوجواهر با اجرت کمتر نسبت به جاهای دیگر در تهران است اما منطقه بازار هم مشکلاتی مختص خود دارد.

 

یکی از مشکلات بازار شلوغی و ازدیاد بیش از حد جمعیت است که این خود دلیل محکمی برای سلب امنیت و اطمینان مشتریان و علاقه مندان به خرید طلاست، و البته باز هم طرح ترافیک شهری و شلوغی و نبود جای پارک که خود مساله ای جدا و غیر قابل انکار است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه